Paproć ogrodowa - zasychają liście [Porada eksperta]

2013-02-19 13:50

Moja paproć w ogrodzie brunatnieje i zasychają jej liście. Nie ma żadnych szkodników. Rośnie w miejscu mało nasłonecznionym (północny zachód). W sąsiedztwie rosną konwalie. Czy możliwe żeby to była choroba grzybowa? Proszę o radę. Dziękuję

Pytanie o paproć
Autor: Archiwum serwisu
Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Aby określić, czy paproć choruje, muszę znać więcej szczegółów. Proszę się jeszcze raz przyjrzeć roślinom i zwrócić uwagę na następujące zmiany, jakie mogą wywołać grzyby: 1. Wierzchołki liści brązowieją i skręcają się, a po długotrwałych opadach pojawiają się ciemne plamki - skupienia zarodników grzyba. Jeśli są takie objawy, wtedy można podejrzewać, że wystąpiła antraknoza paproci, która powoduje grzyb Colletotrichum gloeosporioides lub Phyllosticta pteridis. 2. Na liściach pojawiają się owalne lub okrągłe, niekiedy strefowane, szare, brązowe lub brunatne plamy, które prawie zawsze mają obrzeżone plamy. na ich powierzchni tworzą się skupienia trzonków zarodnikonośnych. Tą chorobę określa się jako plamistość liści paproci, a wywołują ja różne grzyby. W każdym razie radzę unikać zwilżania roślin podczas podlewania i - jeśli można - usuwać chore liście i zniszczyć je. Nie stosować środków owadobójczych na paprocie, gdyż są wyjątkowo wrażliwe na wiele z nich.

Inne porady tego eksperta