Opaska z tektury falistej na drzewa owocowe. Owiń nią pień śliwy, a nie będzie robaków w owocach! To naprawdę działa

2024-04-24 11:43

W przydomowym sadzie warto mieć śliwy. To ładne drzewa, dość łatwe w uprawie, z pysznymi owocami w sezonie. Jednak, aby móc cieszyć się ekologicznymi śliwkami z własnego ogródka trzeba zadbać żeby owoce nie były robaczywe. Można temu zapobiec stosując łatwy, domowy sposób. Działać trzeba już teraz!

Opaska tekturaowa na pniu śliwy
Autor: youtube Opaska tekturaowa na pniu śliwy

Spis treści

  1. Jakie szkodniki atakują śliwę?
  2. Kiedy musimy reagować żeby zlikwidować robaki w śliwkach?
  3. Jak uchronić śliwę przed inwazją robaków?
  4. Jak zamontować opaskę tekturową?
  5. Jak działa opaska tekturowa na pniu drzewa?
  6. Kiedy zakładać opaski na drzewa?
  7. Inne sposoby na walkę z owocówką śliwkóweczką
#MuratorOgroduje: Wiosenne porządki w ogrodzie - jak przygotować ogród do sezonu?
Materiał sponsorowany

Jakie szkodniki atakują śliwę?

Plony owoców mogą zniszczyć przede wszystkim larwy owocnicy żółtorogiej (owocówki śliwkóweczki). Żeruje ona w zawiązkach owoców, co powoduje ich opadanie oraz robaczywienie.

Dorosły owad owocówki śliwkóweczki to niewielki motyl. Owady te latają w ciepłe wieczory, składając jaja na zawiązkach owoców już w maju, a potem na już dojrzewających owocach śliwek od połowy lipca aż do końca sierpnia (to już drugie pokolenie owocówek). Ze złożonych jaj wylęgają się gąsienice, które od razu wgryzają się w małe owoce.

Kiedy musimy reagować żeby zlikwidować robaki w śliwkach?

W maju i lipcu musimy reagować, aby ochronić śliwę przed robaczywieniem. Terminy te są bardzo ważne, bo właśnie wtedy trzeba podjąć działania, aby uchronić śliwę przed przyszłą inwazją robaków na owoce

Jak uchronić śliwę przed inwazją robaków?

Owocówka śliwkóweczka zimuje i przepoczwarza się w spękaniach kory drzew oraz w ściółce pod drzewami. Dlatego też najwięcej robaczywych śliwek będzie na starych drzewach, gdyż na nich jest największa powierzchnia popękanej kory.

Aby uchronić śliwę przed inwazją robaków musimy:

  • po pierwsze, zbierać i niszczyć robaczywe owoce, szczególnie w niewielkich uprawach amatorskich,
  • po drugie, powinniśmy zastosować opaskę tekturową, która imituje naturalne zakamarki kory drzew, dlatego owady z wybiorą ją na swoje lokum.

Jak zamontować opaskę tekturową?

  • Opaskę należy zamontować na wysokości 30-50 cm nad ziemią.
  • Przed założeniem opaski można dokładnie zeskrobać spękaną korę, aby nasze działanie było skuteczniejsze.
  • Następnie owijamy pień drzewa dwukrotnie tekturą falistą i obwiązujemy sznurkiem lub trytytką, aby tektura się nie zsuwała.
  • Dodatkowo zabezpieczamy tekturę folią spożywczą przed deszczem.

Jak działa opaska tekturowa na pniu drzewa?

Gąsienice owocówki, które wędrują wzdłuż pnia drzewa zatrzymają się na tekturowej opasce. Zamiast zimować w spękanej korze drzewa wybiorą ciepłą kryjówkę w pofałdowanej tekturze. Tam się przepoczwarczają lub zimują. Dorosłe owady składają w niej jaja.

Kiedy zakładać opaski na drzewa?

Opaski na owocówkę śliwkóweczkę montujemy dwa razy w sezonie. Najpierw w połowie maja, w celu zwalczenia pierwszego pokolenia owocówki śliwkóweczki, a potem w sierpniu.

Opaskę założoną w maju, należy usunąć pod koniec sierpnia, natomiast tą założoną pod koniec sierpnia - zimą lub bardzo wczesną wiosną. Opaskę tekturową należy zniszczyć, najlepiej spalić.

Opaska tekturowa jest bezpieczna dla ludzi i środowiska oraz w pełni biodegradowalna. To bardzo ekologiczny sposób na pozbycie się robaków ze śliwek.

Inne sposoby na walkę z owocówką śliwkóweczką

Już od kwietnia warto okrywać ziemię wokół śliw i innych drzew owocowych folią lub cienką włókniną. To spowoduje, że robaki nie będą mogły tak łatwo dostać się do ziemi i złożyć tam kolejnych jaj.

Ponadto można też zrobić oprysk (np. Calypso) w połowie maja, w czasie masowego lotu motyli szkodników. Jedak w przydomowych ogródkach polecamy raczej metody ekologiczne, aby mieć piękne i zdrowe owoce.

Ważne

Gdy trafimy robaczywe śliwki jest już za późno na doraźne zwalczenie szkodnika. Możemy natomiast podjąć działania związane ze zwalczaniem owocówki śliwkóweczki, aby zapobiec robaczywieniu śliwek w roku przyszłym. Decyzję o zwalczaniu owocówki śliwkóweczki podejmujemy, gdy w roku poprzednim stwierdzimy więcej niż 0,5 proc. robaczywych owoców.

Krzewy i drzewa owocowe. Czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 9
Z tej rośliny zerwiesz...
winorośl
v=n9ceBMTYeqw
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.