Jak zwalczyć mszyce na czereśni? [Porada eksperta]

2016-06-30 15:00

Czym zwalczyć mszyce na czereśniach - zauważyłam, że na młodych listkach czereśni jest bardzo dużo mszyc (drzewa są duże).

Mszyce
Autor: GettyImages Mszyce na liściach nasturcji
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Mszyce warto zwalczać metodami naturalnymi. Skutecznie działają tu preparaty roślinne, np. 1. wyciąg z czosnku: 1-2 ząbki należy zalać 1 l letniej wody i zostawić na kilka godzin. Opryskać rośliny i powtórzyć po kilku dniach. 2. wyciąg z mniszka lekarskiego (mleczu): około 500 g liści zalać 10 l wody i zostawić na trzy godziny, opryskiwać bez rozcieńczania; 3. z pokrzywy – wyciąg (1 kg roślin zebranych przed kwitnieniem zalać 10 l wody i pozostawić na 24 godziny) stosuje się bez rozcieńczania. Skuteczny jest także oprysk gnojówką z pokrzywy (około1 kg roślin zebranych przed kwitnieniem należy zalać 10 l wody i pozostawić na dwa-trzy tygodnie, aż roztwór stanie się klarowny). Przed użyciem należy rozcieńczyć, mieszając 0,5 l roztworu z 10 l wody. Uwaga: Fermentujący roztwór trzeba codziennie mieszać. Żeby pozbyć się bardzo nieprzyjemnego zapachu, należy dodać 500 g dolomitu. Ważne, aby wyciągi roślinne na mszyce zużyć w ciągu jednego dnia, natomiast gnojówkę na mszyce można przechowywać przez jeden-dwa miesiące.

Inne porady tego eksperta