Dlaczego milin amerykański nie kwitnie i ma na liściach ciemne plamy?
Witam. Mam na działce dwa miliny. Jeden po zimie nie wypuścił liści, dopiero w połowie lipca wypuścił nowe pędy od korzenia. Natomiast drugi wypuścił liście i nowe przyrosty, ale na początku lipca zaczął usychać na starych gałęziach i gubi liście (w poprzednich latach tego nie robił).
Spis treści
- Czarne plamy na liściach milinu amerykańskiego
- Milin amerykański: czarne plamy na liściach
- Kiedy kwitnie milin amerykański?
- Gdzie posadzić milin amerykański?
Czarne plamy na liściach milinu amerykańskiego
Co najgorsze — liście mają jakieś ciemne plamy, jakby czymś roślinę popryskano (np. farbą). Nie wiem, co z tym zrobić i co to jest. Miliny były kupione w różnych sklepach ogrodniczych, a znajomi mają i bez żadnych problemów, kwitną, a moje nie. Proszę o radę.
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Milin potrzebuje gleby żyznej, przepuszczalnej. Lubi stanowiska słoneczne, ale osłonięte. Jeśli rośnie w miejscu wietrznym, podczas ostrych zim - przemarza. Jeżeli rośnie przy ścianie budynku pod okapem, może brakować mu wilgoci w podłożu. Wpływa to niekorzystnie na jego kondycję, a gdy mało jest opadów, może uschnąć zarówno latem jak zimą. Przy tym rośliny rosnące w nieodpowiednich warunkach są osłabione, a to sprawia, że są podatne na choroby i szkodniki.
Inne porady tego eksperta
Milin amerykański: czarne plamy na liściach
Czarne plamy na liściach wskazują na chorobę grzybową. Porażone liście dobrze jest oberwać. Trzeba też wygrabiać opadłe liście spod rośliny. Wiosną warto samą roślinę jak podłoże wokół niej opryskać kilkakrotnie preparatem Biosept 33 SL (wyciąg z pestek grejpfruta).
Kiedy kwitnie milin amerykański?
Milin amerykański kwitnie na przełomie lata i jesieni (w sierpniu i wrześniu). Jego ozdobne, trąbkowate kwiaty mają 5–7 cm długości i w zależności od odmiany jaskrawopomarańczową, pomarańczowoczerwoną, szkarłatną lub żółtą barwę. Są zebrane w baldachogrona po 4–12. Liście milinu są ciemnozielone, złożone z 7–11 ząbkowanych listków, pokrytych od dołu drobnymi włoskami; jesienią przybierają żółtawe zabarwienie.
Gdzie posadzić milin amerykański?
Milin jest pnączem, dlatego sadzić go należy przy pergolach, altanach, płotach czy ścianach, do których będzie mógł się przyczepić. Roślina znakomicie nadaje się jako okrycie ścian domów czy murów.
Decydując się na posadzenie milinu w ogrodzie, należy mieć na uwadze, że jest to roślina ekspansywna, dająca liczne odrosty (wiosną młode rośliny mogą pojawiać się nawet w pewnym oddaleniu od rośliny matecznej).
opracowanie: redakcja serwisu