Matowe liście u mahonii [Porada eksperta]

2015-06-15 14:01

Mam plantację mahonii pospolitej. W coraz większym stopniu liście na krzakach tracą połysk. Robią się całe matowe. Jak może być tego przyczyna?

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Gdyby chodziło o inną roślinę postawiłbym na brak światła. Jednak mahonia lubi cień. Proszę zobaczyć czy na mahonii nie ma oznak chorób i szkodników - brązowienie całych liści lub brzegów blaszek, nekrozy, plamy, zwijanie. Jeśli plantacja nie jest duża - rośliny zapobiegawczo potraktowałbym gnojówką z pokrzywy. Gdy liście są matowe (mogą opadać), ale nie ma znaków jakichkolwiek chorób i szkodników, problemem może być niedobór fosforu w glebie. Warto poszukać nawozy ze zwiększoną dawką tego pierwiastka. Jeśli stosowała Pani intensywnie nawóz w wapniem, mogło dojść do unieruchomienia fosforu. Wtedy dobrą metodą byłoby...intensywne podlewanie. Proszę to sprawdzić - mam nadzieję, że udało mi się pomóc.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.