Czy można uprawiać lilie wodne w domu? [Porada eksperta]

2015-09-28 11:30

Od jakichś 12 lat w moim maluteńkim oczku wodnym przy domu rosną lilie wodne. To moje ulubione kwiaty, i szczerze mówiąc - mam na ich punkcie bzika. Nie powiem, że znam się na ich uprawie - zasadziłam, od czasu do czasu usuwam liście które zrobiły się brzydkie, oraz usuwam ''śmieci''. Ostatnio zaczęłam czytać o ''Miniaturowych liliach wodnych'' - na jednej stronie internetowej było napisane, że takowe lilie mogą żyć w domu - widziałam zdjęcia, lilie są w starych glinianych miseczkach w wodzie wśród innych roślin, i żyją. Czy to możliwe, aby lilie wodne można było uprawiać w domu? W jakimś szklanym pojemniku? Myślałam o akwarium - czy to możliwe? Gdybym zapewniła im ciągłe słońce, odpowiednie podłoże i akwarium? Czy mógłby mi Pan napisać, jaką lilię miniaturową musiałabym kupić oraz jakie podłoże do niej. To byłoby spełnienie moich marzeń - mieć te lilie w czterech ścianach. Czy to rzeczywiście udałoby się?

Lilie wodne
Autor: archiwum muratordom Lilie wodne
Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Optymalnym rozwiązaniem byłaby letnia uprawa wodnych lilii miniaturowych na balkonie. W okresie przed przymrozkami mini-oczko wodne można-by było przenosić do domu. Zimą rośliny wolą chłodniejsze pomieszczenie. Całoroczna uprawa pokojowa lilii wodnych jest możliwa, chociaż nie zawsze udaje się. Jedni hobbyści cieszą się rezultatami pracy, inni mają problemy. Mam nadzieję, że pomogę zwiększyć szansę na sukces w uprawie.

Warunki uprawy lilii wodnych:

  • 1. Pojemnik: może być szklany (wtedy wszystko ładnie widać - ale może pojawić się problem z glonami), gliniany (pięknie wyglądają i są korzystne lub szklany. Pojemniki z metalu nadają się, jeśli oczko nie będzie narażone na bezpośrednie nasłonecznienie. Zbiornik powinien mieć 50-60cm głębokości.
  • 2. Podłoże: ziemię ogrodową (uniwersalną) wystarczy zmieszać z piaskiem w proporcji 1/1. Ewentualnie można dodać do podłoża trochę gliny. Przy użyciu takiej gleby z reguły nie potrzeba nawet nawożenia. Rośliny najlepiej sadzić w ażurowych pojemnikach.
  • 3. Światło - rośliny najlepiej wystawić blisko okna, tak aby lilie miały dużą ilość światła rozproszonego. W "ciemniejszych" miesiącach być może trzeba będzie je podświetlać.
  • 4. Odmian jest wiele - Nymphaea 'Aurora', 'Burgundy Princess', 'Perry's Baby Red', 'Pygmea Helvola', 'Tetragona'

Inne porady tego eksperta