Lilia więdnie [Porada eksperta]

2013-01-10 13:01

Witam! Mam problem z lilią. Kupiłam lilię doniczkową i właściwie na drugi dzień po przywiezieniu jej do domu zaczęła więdnąć. W sklepie miała dosyć sucho, w domu zaczęłam ją dość obficie podlewać. Dodam, że była cała w pąkach, ale pąki nawet się nie rozwijają, tylko jeszcze przed rozwinięciem usychają. Liście lilii wyglądają na zdrowe: są błyszczące i ciemnozielone.

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

W zasadzie sama odpowiedziała Pani na swoje pytanie. Jeśli podłoże było mocno przesuszone, to roślina postanowiła "odrzucić" pąki, aby umożliwić sobie przeżycie. Jeśli pąki, w momencie niedostatku wody byłyby duże i już nabrzmiałe, prawdopodobnie część z nich (tych najstarszych) rozkwitłaby. Widocznie pąki były jeszcze zbyt słabo wykształcone do zakwitnięcia w danym momencie i dlatego roślina je odrzuciła. Jest nikła (ale zawsze) szansa, że lilia ponownie, w niedługim czasie wykształci kolejne pąki i zakwitnie, ale proszę się nie zniechęcać. Na przyszłość radzę nie kupować roślin z przesuszonym podłożem, bo (oprócz kaktusów, sukulentów i kilku innych gatunków) nie wróży to nic dobrego. Więcej informacji o dalszym postępowaniu z lilią doniczkową znajdzie Pani w poradzie "Lilia doniczkowa". Życzę powodzenia!

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.