Ligustr (liguster) chiński - bonsai [Porada eksperta]

2018-12-07 14:44

Witam. Niedawno kupiłem ligustra chińskiego w hipermarkecie. Po dwóch dniach bardzo ładnie zaczął się rozrastać, aż tu nagle po około tygodniu opadły mu wszystkie listki, a przy korzeniach pojawiły się skupiska białej "waty"(pleśń?) i małe jaskrawopomarańczowe grzybki średnicy 1-2 mm, z wyglądu przypominające kwiatki. Dodatkowo widać, że od góry roślinka zaczyna powoli przysychać. Co to za choroba i jak ją zwalczyć? Z góry dziękuję.

Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Ligustr (lub liguster) chiński jest niezwykle wrażliwy na suszę. W związku z tym wymaga regularnego podlewania, co jest szczególnie ważne przy formie drzewek bonsai, które w doniczce mają niewielką ilość podłoża. Jednak w tym przypadku równowaga ta została zaburzona w drugą stronę. Roślina została najprawdopodobniej przelana, co powoduje brak dostępu powietrza do korzeni, w wyniku czego roślinę zaatakowały choroby grzybowe, wywołujące opisywane objawy. W tej sytuacji roślinę należałoby przesadzić do nowego podłoża i ograniczyć podlewanie - można rozpocząć je dopiero po niemalże całkowitym przeschnięciu podłoża. Dodatkowo można zastosować jeden ze środków grzybobójczych, na przykład Biosept lub Bioczos (zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce). Prawdopodobnie należałoby również przyciąć górne, przysychające partie pędów, w których mogły już rozwinąć się patogeny, które mogą być źródłem kolejnych infekcji. Życzę powodzenia!

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE