Leszczyna na działkę [Porada eksperta]

2019-10-22 14:21

Chciałabym posadzić leszczynę na działce. Nie mam za wiele miejsca, więc nie wiem jaką wybrać. Wiem, że są gatunki ozdobne leszczyny, ale chyba mniej plenne. Nie wiem też jak dobrać dwie rośliny żeby się zapylały. Chciałabym wiedzieć, ile miejsca zajmą później, jak będą "dorosłe". Wolałabym gatunek niezbyt rozłożysty i niewysoki. W jakiej odległości muszę posadzić te dwie rośliny?

Leszczyna
Autor: GettyImages Młode orzechy laskowe na leszczynie
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Należy generalnie rozróżnić leszczynę pospolitą (łac. Corylus avellana) i jej odmiany (np. 'Barceloński', 'Cosford', 'Olbrzymi z Halle' - plenne odmiany będące dobrymi zapylaczami), które uprawia się głównie dla orzechów od ozdobnych gatunków leszczyny - głównie leszczyny południowej (Corylus maxima) 'Purpurea' o ładnych bordowych liściach, która tworzy rachityczne owoce lub wcale.

Ozdobne z liści są też inne odmiany leszczyny pospolitej:

  • 'Aurea' - odmiana o złociście wybarwionych liściach,
  • 'Fuscorubra' - odmiana o liściach wybarwiających się na czerwono.

Trzeba pamiętać, że oba gatunki rosną raczej silnie i należy przeznaczyć dla nich nieco wolnej przestrzeni. Zwykle osiągają docelowo od 3-5 m wysokości i często podobną szerokość. Najlepiej sadzić leszczynę jesienią. W przypadku profesjonalnej uprawy leszczyny dla owoców rozstawa sadzenia powinna wynosić 5x4 m lub 6x3 m. Zwykle roślina owocuje w 4-5-tym roku po posadzeniu.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.