Kleiste plamy na liściach storczyka [Porada eksperta]

2018-12-07 15:26

Witam. Mój storczyk ma kleiste plamki na liściach, brązową plamę oraz wyżarte miejsca na łodygach. Zaczął kwitnąć, ale kwiat utrzymuje się około tygodnia i więdnie (tak roślina straciła już 6 kwiatów). Nie widać żadnych szkodników. Co to może być? Czy uda mi się jeszcze go uratować?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Kleiste (i słodkie) krople na liściach Phalaenopsis to na ogół normalna gutacja. Ale te krople wabią różne szkodniki, które mogą roślinę uszkadzać, wprowadzać różne patogeny do soków roślinnych, dlatego lepiej je zmywać. Uszkodzenia w postaci wygryzień spowodował prawdopodobnie jakiś ślimak. Żerują one nocą, a w dzień są niewidoczne. Można zastosować jakiś środek przeciw ślimakom, można wyjąć roślinę z doniczki i sprawdzić, albo nawet wymienić podłoże. Chorobowe zmiany na liściach nie cofną się. Jeżeli będą się powiększać, to tę zaatakowaną część można obciąć (wysterylizowanym narzędziem), a miejsce cięcia posypać węglem drzewnym lub cynamonem. Szybkie więdnięcie kwiatów może być spowodowane zbytnim podlewaniem, przegrzaniem kwiatów, przeciągiem, przestawianiem rośliny.

Inne porady tego eksperta