Kiedy i jak wysiewać nasiona strelicji? Podpowiada ekspert

2025-02-06 9:19

Posiałem kiedyś trzy nasiona strelicji i nic mi nie wyrosło. Mam następne nasiona i nie chciałbym ich stracić. Jak mam postępować, żeby wyrósł z nich ten piękny kwiat? Jak wysiewać nasiona strelicji? Co zrobić z grzebieniem na nasionku? - pyta nasz czytelnik.

Strelicja
Autor: GettyImages Nasiona strelicji są równie atrakcyjne jak sam kwiat

Spis treści

  1. Jak wygląda strelicja?
  2. Jak wyglądają nasiona strelicji?
  3. Jaka ziemia dla strelicji?
  4. Kiedy i jak wysiewać nasiona strelicji?
  5. Kiedy zaczynają kwitnąć strelicje rozmnażane z nasion?
  6. Okres spoczynku strelicji

Jak wygląda strelicja?

Ozdobą strelicji są przede wszystkim efektowne kwiatostany, które przypominają głowę ptaka z dziobem i fantazyjnymi piórami. To dzięki nim roślina zyskała nazwę "rajskiego ptaka" (Bird of Paradise). Dekoracyjne są również podłużne, skórzaste, zielone, sztywne, osadzone na długich (do 1 m) i grubych ogonkach liście, które osiągają do 30 cm szerokości i 70 cm długości. Są podobne do liści bananowca, wyrastają z podziemnych kłączy.

Pęd kwiatowy jest bezlistny, wysoki, gruby, zakończony oryginalnym kwiatostanem. Strelicja ma rozbudowany system korzeniowy i mocno rozrasta się na boki, dlatego uprawiać ją należy w dużych, stabilnych pojemnikach.

Jak wyglądają nasiona strelicji?

Nasiona strelicji to czarne kuleczki z jakby doklejonym pomarańczowym pędzelkiem.

Jaka ziemia dla strelicji?

Najlepsza jest ziemia ciężka, żyzna, gliniasta. Może to być mieszanka ziemi darniowej, torfu wysokiego, piasku i gliniastej ziemi ogrodowej.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Kiedy i jak wysiewać nasiona strelicji?

Najlepszy termin siewu nasion strelicji to okres od lutego do października. Należy rozpocząć od namoczenia nasion w ciepłej wodzie przez 2-3 doby (woda cały czas powinna być ciepła, można więc ustawić pojemniczek na podgrzewaczu do herbaty lub na kaloryferze). Wodę należy zmieniać co 12 godzin. Po wysianiu trzeba zapewnić wysoką temperaturę podłoża (ok. 25 st. C) – należy więc doniczki umieścić na macie grzejnej lub innym urządzeniu podgrzewającym.

„Grzebieniem” na nasionku nie należy się przejmować.

Kiedy zaczynają kwitnąć strelicje rozmnażane z nasion?

Strelicje uzyskane z nasion kwitną dopiero po 6 latach lub później (najwcześniej te ze świeżych nasion). Najlepiej więc rozmnażać strelicje przez podział dorodnych karp korzeniowych.

Przeczytaj też: Jak rozmnażać domowe rośliny doniczkowe? Poznaj sposoby rozmnażania roślin doniczkowych

Okres spoczynku strelicji

W miesiącach zimowych strelicja przechodzi okres spoczynku. W październiku stopniowo obniżamy temperaturę (docelowo do 16-18 st. C, ale nie mniej niż 10 st.C), zaprzestajemy nawożenia i ograniczamy podlewanie (nie możemy jednak dopuścić do przeschnięcia podłoża i zasuszenia bryły korzeniowej). Nawadniać należy niewielką ilością wody i wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie.

W lutym stopniowo zaczynamy wprowadzać roślinę w okres wegetacji, zwiększając temperaturę i częstotliwość podlewania. Jeśli nie zapewnimy strelicji okresu spoczynku, to roślina nie zakwitnie, albo jej kwitnienie będzie bardzo słabe.

Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące. Które warto wybrać do domu?

Murator Google News
Autor:

Inne porady tego eksperta

Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Doniczkowe rośliny egzotyczne: kumkwat, echmea, guzmania
Nasi Partnerzy polecają