Kiedy ciąć tuje 'Brabant'? Odpowiada ekspert

2025-02-21 9:34

Mam długi szpaler z tui 'Brabant'. Rosną już drugi rok. Proszę mi poradzić: czy powinnam już je przyciąć czy wstrzymać się z tym zabiegiem? I w jaki sposób się je przycina? - pyta nasza czytelniczka.

Cięcie tui
Autor: GettyImages Tuje należy przycinać 2-3 razy w sezonie

Spis treści

  1. Jak wygląda tuja 'Brabant'?
  2. Tuja 'Brabant' - wymagania
  3. Kiedy ciąć tuje 'Brabant'?

Jak wygląda tuja 'Brabant'?

Żywotnik zachodni ‘Brabant’ osiąga 3-5 m wysokości (to jedna z najszybciej rosnących odmian żywotnika: przyrosty roczny do 40 cm). Tworzy szeroką, kolumnową koronę z krótkimi konarami. Kora na pniu i konarach łuszczy się długimi, wąskimi pasmami, przybiera barwę czerwonobrązową lub ciemnobrązową. Liście w formie łusek, na pędach wierzchołkowych – zaostrzone, odstające, rozmieszczone rzadko na pędach, długości 3-4 (5) mm, zaś te umieszczone bezpośrednio na gałązkach – tępo zakończone, silnie przylegające do pędów, długości około 2,5 mm. Zimą, podobnie jak gałązki, zwykle lekko brunatnieją, ale wiosna staja się ponownie zielone.

Żywopłot z żywotnika zachodniego 'Brabant'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Żywopłot z żywotnika zachodniego 'Brabant'

Tuja 'Brabant' - wymagania

Tuja ‘Brabant’ wymaga przeciętnych, żyznych gleb, ale najlepiej rośnie na lekko kwaśnych glebach o sporej wilgotności. Wymaga też stanowisk o sporej wilgotności powietrza. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje słońca, ale w półcieniu sprawdzi się równie dobrze. Na stanowiskach silnie zacienionych może uzyskiwać niezbyt korzystny, luźniejszy pokrój. Wytrzymała na niskie temperatury.

Żywotnik zachodni ‘Brabant’ wykształca płytki, płasko rozmieszczony system korzeniowy, co sprawia, że starsze egzemplarze mogą przewracać się pod wpływem silnych wiatrów, a dodatkowo roślina ta jest mało odporna na suszę. Problem ten może nasilać się szczególnie podczas suchych zim, gdy w wyniku suszy fizjologicznej mogą zasychać gałązki, a niekiedy całe rośliny.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Kiedy ciąć tuje 'Brabant'?

Żywotnik (tuja) 'Brabant' rośnie szybko i lubi cięcie, ale poczekałbym aż osiągną pożądana przez Panią wysokość. Młode rośliny także można ciąć od góry, aby lepiej się zgęszczały i miały ładny zwarty pokrój. Cięcie od góry polega na skracaniu pędu (lub pędów) szczytowego wiosną i drugi raz na przełomie lipca i sierpnia (maksymalnie do końca sierpnia). Później już nie tniemy, aby pędy dobrze zdrewniały przed zimą. Można to robić sekatorem (młode rośliny) lub nożycami do żywopłotu. Starsze rośliny w szpalerach najwygodniej ciąć i formować nożycami spalinowymi lub elektrycznymi.

Przeczytaj też: Jak odmłodzić stare tuje? Podstawą działania jest jeden zabieg

Murator Google News
Autor:
Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?
Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni

Inne porady tego eksperta

#MuratorOgroduje: wiosenne cięcie żywopłotu
Materiał sponsorowany
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE