Karczownik w ogrodzie. Skuteczna trutka na karczownika. Jak się pozbyć szkodnika?

2024-02-23 10:06

Karczownik to gryzoń, który może wyrządzić spore szkody w ogrodzie. Będzie podgryzał korzenie, cebule i kłącza warzyw i owoców, niszcząc uprawę. To gryzoń, który buduje system tuneli i w ten sposób uszkadza także korzenie drzew i krzewów owocowych. Podpowiadamy, jak pozbyć się karczownika z ogrodu.

Karczownik i nornik
Autor: Rabensteiner Wikimedia Karczownik ziemnowodny

Spis treści

  1. Jak rozpoznać karczownika?
  2. Naturalna trutka na karczownika
  3. Jak wypłoszyć gryzonie z działki?
  4. Jak usunąć karczownika z ogrodu?
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Jak rozpoznać karczownika?

Karczowniki to ssaki z rodziny chomikowatych. W naszym kraju najczęściej występuje karczownik ziemnowodny, nazywany także szczurem wodnym. Jak rozpoznać karczownika? Jego ciało osiąga długość od 13 do 25 cm, a ogon do 15 cm. Sierść na grzbiecie przybiera barwy od brązowej do czarnej, natomiast od spodu jest jasna, bezowa. Ogon za to nie jest owłosiony. Karczownik więc wyglądem przypomina nieco szczura. Żyje w zbudowanych przez siebie norach, w których buduje swoje siedlisko i magazynuje pożywienie.

Karczownik ziemnowodny jest zwierzęciem wszystkożernym, żywi się korzeniami, kłączami traw, także warzywami i owocami. Jego pokarmem są również mięczaki, owady, a nawet małe ryby. Jeśli gryzonie zamieszkają blisko upraw, to potrafią zniszczyć plantację roślin, a poprzez budowany system tuneli, uszkodzić korzenie krzewów i drzew owocowych, co prowadzi do ich usychania.

Karczowniki budują również kopce, które przypominają te, które tworzą krety, jednak kopce gryzoni są mniejsze. Najlepiej się czują w okolicach zbiorników wodnych i na terenach podmokłych, gryzonie dobrze pływają. Są objęte częściową ochroną, co oznacza, że można je zwalczać jedynie w ogrodach, sadach i na uprawach leśnych. Dlatego w walce w gryzoniami najlepiej zastosować takie metody, które jedynie je odstraszą, a nie pozbawią je życia.

Naturalna trutka na karczownika

  • Naturalni wrogowie

Karczownik ma wielu naturalnych wrogów, są nimi norka amerykańska, kuna, łasica, a także ptaki drapieżne jak myszołów czy jastrząb. Ale też wrogiem dla karczownika może być kot. To zwierzę, które wyrusza na łowy nocą, a właśnie wtedy gryzonie są najbardziej aktywne. Odstraszająca dla gryzoni może być także obecność psa. Tu jednak ogrodnicy przestrzegają, że pies w poszukiwaniu karczownika może zacząć kopać w ogrodzie.

  • Zapachy, które odstraszają karczownika

Karczownika może zniechęcić nieprzyjemny zapach do zakładania swojego siedliska na naszej działce. Możemy zasadzić rośliny, których woń jest dla gryzonia niemiła. Są to takie kwiaty, jak szachownica cesarska, wilczomlecz gruszkowy, czarny bez, lawenda, aksamitki czy mięta, ale także warzywa – to przede wszystkim czosnek i cebula. Jeśli już gryzoń pojawi się na działce, to można włożyć do norki nasączony perfumami kawałek watki czy materiału. Ten zapach będzie się rozchodził w tunelu i może wypłoszyć karczownika. Dobrze jest także regularnie kosić trawę i dbać o to, by resztki roślin nie zostawały w ogrodzie, stanowią one bowiem zachętę do odwiedzin dla gryzonia. 

Jak wypłoszyć gryzonie z działki?

  • Odstraszacze dźwiękowe

Dla karczowników nieprzyjemne są określone dźwięki i wibracje. Najprostszy sposób na uprzykrzenie życia gryzonia jest wetknięcie w kopiec kija z metalowymi puszkami, które będą wydawać nieprzyjemny dźwięk przy poruszeniu wiatrem. Kij powinien być wbity w kopiec, bo w ten sposób wibracje będą się niosły do korytarzy wydrążonych przez gryzonia. Sprawdzą się tu także specjalne odstraszacze zasilane energią. Emitują one krótkotrwałe, przenikliwe drgania i ultradźwięki. Zasięg ich działania może dochodzić nawet do 1,5 tys. mkw. Na rynku jest bardzo wiele produktów o rożnych parametrach, więc każdy znajdzie dla siebie odpowiedni produkt.  

  • Zapory na gryzonie

Wykonanie zapory to działanie pracochłonne. Polega na tym, że grodzi się działkę w ten sposób, że wkopuje się w ziemię na głębokość ok. 50-60 cm stalową siatkę o drobnych oczkach. W ten sposób blokuje się wtargnięcie gryzoni na teren posesji. Zaletą tego rozwiązanie jest to, że po wykonaniu tej pracy działka jest zabezpieczona na wiele lat nie tylko przed karczownikami, ale i kretami.

  • Zalewanie tuneli wodą

Choć karczowniki świetnie pływają i szukają sobie siedlisk blisko wody, to jednak nie lubią mieć korytarzy wypełnionych wodą. Dlatego jedną z metod, także służących odstraszaniu gryzoni, jest zalewanie tuneli wodą. Tutaj wymagana jest pewna systematyczność, należy to robić regularnie. Po kilkukrotnym zalaniu, karczowniki będą zniechęcone do takiego siedliska i postarają się poszukać nowej lokalizacji.

Jak usunąć karczownika z ogrodu?

  • Pułapki na karczowniki

Gdy metody odstraszania nie pomogły, możemy zastosować pułapki na karczowniki. Najbardziej humanitarną jest żywołapka, którą należy umieścić w norze. Działanie pułapki polega na tym, że do pojemnika w kształcie rury, w którym możemy umieścić kawałek marchewki, wchodzi gryzoń, za którym zamyka się zapadka. Jednak zwierzęciu nic się nie dzieje, tak uwięzionego karczownika po wyjęciu pułapki uwalniamy z daleka od naszej posesji. Inne pułapki są tak skonstruowane, że działają jak pułapki na myszy.

  • Trutki na karczowniki

W ostateczności możemy zastosować trutki, w sprzedaży jest do wyboru bardzo wiele preparatów. Trutki należy umieścić w tunelu gryzonia, lub w miejscu, w którym wiemy, że się porusza. 

Czytaj też: Jak się pozbyć kreta? Naturalne i chemiczne sposoby na pozbycie się szkodnika

Jak pozbyć się kreta? PORADNIKOWY FILM FABULARNY
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.