Jakie zimozielone krzewy do zasłonięcia ogrodzenia? Oto propozycje eksperta

2024-11-12 7:51

Jakie krzewy mogę posadzić zamiast tui, aby zasłoniły ogrodzenie między posesją moją a sąsiada? Do obsadzenia mam pas szerokości 2 m i długości 30 m. Chciałabym, by posadzone krzewy także zimą cieszyły oczy - pyta czytelniczka.

Spis treści

  1. Zimozielony żywopłot
  2. Jakie zimozielone krzewy do zasłonięcia ogrodzenia?
  3. Jak pielęgnować żywopłot zimozielony

Zimozielony żywopłot

Główne zadanie żywopłotu to stworzenie gęstej, szczelnej ściany, która zapewni prywatność i kameralność w ogrodzie. Dodatkowo żywopłot w pewnym stopniu chroni przed kurzem, zanieczyszczeniami i hałasem. Dużym atutem jest szybki wzrost i duża dekoracyjność. Głównie zwraca się uwagę, aby żywopłot pełnił swoją funkcję w okresie intensywnego użytkowania ogrodu, tj. od wiosny do jesieni. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby był ozdobą również zimą i wprowadzał kojącą zieleń na działkę. W tym celu trzeba założyć żywopłot z zimozielonych roślin. Jakie wybrać gatunki roślin liściastych na zimozielony żywopłot?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Jakie zimozielone krzewy do zasłonięcia ogrodzenia?

Na zimozielone żywopłoty formowane nadają się:

Dobry byłby też ognik szkarłatny odmiana ‘Orange Glowe’ o pomarańczowych owocach, dorastająca do 2,5 m wysokości, lub odmiana ‘Golden Charmer’ podobnej wysokości, o owocach żółtopomarańczowych. Liście zasadniczo zimozielone, podczas mrozów brązowieją.

Polecałabym także ligustr pospolity. W łagodne zimy zachowuje zielone liście, jest mało wymagający i bardzo dobrze znosi cięcie. Ciekawa może też być irga lśniąca. Wprawdzie traci liście na zimę, ale struktura pędów jest interesująca.

Jak pielęgnować żywopłot zimozielony

Pielęgnacja zimozielonego żywopłotu zależy od preferencji gatunku, z którego jest założony, jednak pewne działania są wspólne dla całej grupy.

  • Krzewy potrzebują siły do regeneracji (po regularnym cięciu), dlatego należy je systematycznie podlewać i dokarmiać (intensywniej niż egzemplarze rosnące pojedynczo). Dobre są nawozy ze zwiększoną ilością potasu, który wpływa na lepsze krzewienie, a także poprawia odporność roślin.
  • Rośliny zimozielone (liściaste i iglaki) powinno się podlewać zimą. Zabieg jest sporadyczny, wykonuje się go w bezmroźne dni. Zapobiega to wystąpieniu suszy fizjologicznej.
  • Krzewy przycina się kilka razy do roku. Warto je formować na kształt trapezu, tzn. żywopłot u dołu jest nieco szerszy niż u góry. Dzięki temu promienie słoneczne sprawniej docierają do podstawy, a rośliny wolniej ogałacają się od dołu.
#MuratorOgroduje: wiosenne cięcie żywopłotu
Materiał sponsorowany

Inne porady tego eksperta

Z jakich roślin ten żywopłot? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
berberys
Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku prowadzący zetrą się o kwestię balkonu. Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Murator Google News
Autor: