Jakie krzewy zimozielone posadzić przy liściastym żywopłocie? Radzi ekspert

Mam swobodnie rosnący żywopłot z roślin liściastych samosiejek (lipy 5-6 m, wiśnie, mirabelki, głóg, śliwa tarnina, czeremcha, białodrzew, róża dzika, bez czarny, kruszyna, wierzby-ogławiane, klon pospolity i jeszcze kilka innych gatunków). Żywopłot jest od strony drogi. Problem polega na tym, że tylko część żywopłotu jest gęsta. Natomiast naprzeciw domu żywopłot jest dość luźny. Latem żywopłot stanowi idealną osłonę, niestety zimą jest gorzej (brak liści). Dlatego chciałbym posadzić jakieś rośliny zimozielone. Jest to miejsce tuż przy drodze o małym natężeniu ruchu, obok rowu melioracyjnego. Reszta jest w 100 procentach tworem natury. Latem jest tam kompletny cień. Na wiosnę i jesienią bardzo mokro, latem sucho. Jest też gruba ściółka z liści. Jakie rośliny mogę posadzić? - pyta nasz czytelnik.

Spis treści

  1. Jakie zadanie ma spełniać żywopłot zimozielony?
  2. Jakie krzewy zimozielone posadzić przy liściastym żywopłocie?
  3. Jak pielęgnować żywopłot zimozielony liściasty

Jakie zadanie ma spełniać żywopłot zimozielony?

Główne zadanie żywopłotu to stworzenie gęstej, szczelnej ściany, która zapewni prywatność i kameralność w ogrodzie. Dodatkowo żywopłot w pewnym stopniu chroni przed kurzem, zanieczyszczeniami i hałasem. Dużym atutem jest szybki wzrost i duża dekoracyjność. Głównie zwraca się uwagę, aby żywopłot pełnił swoją funkcję w okresie intensywnego użytkowania ogrodu, tj. od wiosny do jesieni. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby był ozdobą również zimą i wprowadzał kojącą zieleń na działkę. W tym celu trzeba założyć żywopłot z zimozielonych roślin.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Jakie krzewy zimozielone posadzić przy liściastym żywopłocie?

Większość krzewów zimozielonych stosowanych u nas na żywopłoty (np. laurowiśnia, berberys Juliany) to rośliny wrażliwe na silny mróz i suche mroźne wiatry. Z tego powodu nie polecam sadzenia takich roślin przy drodze. Proponowałbym posadzić krzewy podobne do tych, o których Pan wspomniał, tylko regularnie trzeba je przycinać, aby zagęszczały się od dołu. Właściwie cięte i zagęszczone krzewy liściaste spełnią swoją rolę nawet bez liści zimą.

Z krzewów lubiących słońce i wilgoć, które można posadzić przy drodze polecam dereń biały (Cornus alba) 'Elegantissima'.

Jak pielęgnować żywopłot zimozielony liściasty

Pielęgnacja zimozielonego żywopłotu zależy od preferencji gatunku, z którego jest założony, jednak pewne działania są wspólne dla całej grupy.

  • Krzewy potrzebują siły do regeneracji (po regularnym cięciu), dlatego należy je systematycznie podlewać i dokarmiać (intensywniej niż egzemplarze rosnące pojedynczo). Dobre są nawozy ze zwiększoną ilością potasu, który wpływa na lepsze krzewienie, a także poprawia odporność roślin.
  • Rośliny zimozielone (liściaste i iglaki) powinno się podlewać zimą. Zabieg jest sporadyczny, wykonuje się go w bezmroźne dni. Zapobiega to wystąpieniu suszy fizjologicznej.
  • Krzewy przycina się kilka razy do roku. Warto je formować na kształt trapezu, tzn. żywopłot u dołu jest nieco szerszy niż u góry. Dzięki temu promienie słoneczne sprawniej docierają do podstawy, a rośliny wolniej ogałacają się od dołu.

Przeczytaj też: Co na żywopłot zamiast tui? Poznaj idealne zamienniki!

Murator Google News
Z jakich roślin ten żywopłot? Sprawdź swoją wiedzę
Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
berberys

Inne porady tego eksperta

#MuratorOgroduje: wiosenne cięcie żywopłotu
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany
Murowane starcie
Narzędzia ogrodowe – spalinowe czy akumulatorowe? MUROWANE STARCIE