Spis treści
- Jakie zadanie ma spełniać żywopłot zimozielony?
- Jakie krzewy zimozielone posadzić przy liściastym żywopłocie?
- Jak pielęgnować żywopłot zimozielony liściasty
Jakie zadanie ma spełniać żywopłot zimozielony?
Główne zadanie żywopłotu to stworzenie gęstej, szczelnej ściany, która zapewni prywatność i kameralność w ogrodzie. Dodatkowo żywopłot w pewnym stopniu chroni przed kurzem, zanieczyszczeniami i hałasem. Dużym atutem jest szybki wzrost i duża dekoracyjność. Głównie zwraca się uwagę, aby żywopłot pełnił swoją funkcję w okresie intensywnego użytkowania ogrodu, tj. od wiosny do jesieni. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby był ozdobą również zimą i wprowadzał kojącą zieleń na działkę. W tym celu trzeba założyć żywopłot z zimozielonych roślin.

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Jakie krzewy zimozielone posadzić przy liściastym żywopłocie?
Większość krzewów zimozielonych stosowanych u nas na żywopłoty (np. laurowiśnia, berberys Juliany) to rośliny wrażliwe na silny mróz i suche mroźne wiatry. Z tego powodu nie polecam sadzenia takich roślin przy drodze. Proponowałbym posadzić krzewy podobne do tych, o których Pan wspomniał, tylko regularnie trzeba je przycinać, aby zagęszczały się od dołu. Właściwie cięte i zagęszczone krzewy liściaste spełnią swoją rolę nawet bez liści zimą.
Z krzewów lubiących słońce i wilgoć, które można posadzić przy drodze polecam dereń biały (Cornus alba) 'Elegantissima'.
Jak pielęgnować żywopłot zimozielony liściasty
Pielęgnacja zimozielonego żywopłotu zależy od preferencji gatunku, z którego jest założony, jednak pewne działania są wspólne dla całej grupy.
- Krzewy potrzebują siły do regeneracji (po regularnym cięciu), dlatego należy je systematycznie podlewać i dokarmiać (intensywniej niż egzemplarze rosnące pojedynczo). Dobre są nawozy ze zwiększoną ilością potasu, który wpływa na lepsze krzewienie, a także poprawia odporność roślin.
- Rośliny zimozielone (liściaste i iglaki) powinno się podlewać zimą. Zabieg jest sporadyczny, wykonuje się go w bezmroźne dni. Zapobiega to wystąpieniu suszy fizjologicznej.
- Krzewy przycina się kilka razy do roku. Warto je formować na kształt trapezu, tzn. żywopłot u dołu jest nieco szerszy niż u góry. Dzięki temu promienie słoneczne sprawniej docierają do podstawy, a rośliny wolniej ogałacają się od dołu.
Przeczytaj też: Co na żywopłot zamiast tui? Poznaj idealne zamienniki!

Inne porady tego eksperta