Jakie rośliny nadają się na skalniak w miejscu zacienionym? Radzi ekspert

Jakie roślinki mogę posadzić na skalniaku za domem, w miejscu zacienionym? - pyta nasza czytelniczka.

Spis treści

  1. Jakie rośliny nadają się na skalniak w miejscu zacienionym?
  2. Jak powinien wyglądać skalniak?
  3. Kamienie na skalniak
Maria Dudek
Radzi: Maria Dudek

Mgr inż. architektury krajobrazu. Projektowanie ogrodów jest dla niej "złotym środkiem", połączeniem zainteresowań: z jednej strony artystycznych - chęci komponowania i tworzenia przestrzeni, zabawą barwami i fakturami; z drugiej strony przyrodniczych fascynacji.

Jakie rośliny nadają się na skalniak w miejscu zacienionym?

Na skalniaku w miejscu zacienionym przy zapewnieniu odpowiedniej wilgotności gleby, bardzo dobrze poradzą sobie paprocie ogrodowe, na przykład nerecznica czy podrzeń. W stanowisku zacienionym dobrze sprawdzą się również trawy ozdobne (kostrzewy, kosmatki). Cień lubią również niskie byliny: fiołki, miodunki czy pierwiosnki. Bardzo popularne są funkie, które znakomicie zniosą półcień. Na skalniku mogło by się również znaleźć miejsce dla zawilców, niecierpka czy tawułek. Dąbrówka pięknie skomponuje się wśród roślin o jaśniejszych liściach. Żurawka ozdobna z liści ma wiele odmian o różnej kolorystyce.

Jeżeli miejsce przeznaczone na skalniak jest zaciszne i dobrze osłonięte od wiatru, to warto umieścić w nim pięknie kwitnące i ozdobne z liści rododendrony, lubią one ziemię luźną i kwaśną. Elementem kwitnącym może być również fuksja lub hortensja, przy czym ta druga w cieniu będzie kwitła mniej obficie.

Świetnym uzupełnieniem skalniaka w miejscu zacienionym będzie barwinek pospolity, który ma bardzo małe wymagania, znosi suszę i świetlnie rośnie w cieniu. Planując skalniak warto pamiętać o właściwym doborze roślin pod względem kolorystycznym i różnej porze kwitnienia.

Jak powinien wyglądać skalniak?

Im bardziej ogród skalny będzie podobny do naturalnego siedliska skalnego, tym będzie piękniejszy. Skalniak może mieć dowolny kształt, wielkość i wysokość, jednak zawsze powinien naśladować naturę i tworzyć górski krajobraz w miniaturze. Lepiej zrezygnować z zakładania skalniaków na środku ogrodu – taka samotna wyspa nie wygląda naturalnie.

Kamienie na skalniak

Istotny jest dobór kamieni do ich budowy, ponieważ to one będą stanowić dominujący element założenia i tło dla posadzonych roślin. Kamienie powinny zajmować około 50% powierzchni ogródka skalnego. Ważne, by użyć tylko jednego rodzaju skał. Górski i naturalny charakter nadają kamienie o ostrych krawędziach i nieregularnych kształtach, z naciekami i przebarwieniami, popękane lub nawet porośnięte mchem. Mogą być różnej wielkości i kształtu. Wybór kamieni na skalniak zależy przede wszystkim od rodzaju założenia i dostępności określonego materiału. Najczęściej ogródki skalne tworzy się z wapieni, łupków kwarcytowych, dolomitów, granitów i bazaltów, nieco rzadziej z piaskowców. Połączenie kamieni z drewnem ociepli kompozycję. Można wykorzystać drewniane palisady i bruk, a także karpy czy korzenie drzew.

Przeczytaj też: Rodzaje ogrodów skalnych - płaska rabata skalna, piarg, wąwóz, a może skalniak na murku?

Murator Google News

Inne porady tego eksperta

Murator Ogroduje #2: RODOS w lesie - jak przygotować na sezon ogrodowy?
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE

Ta treść jest częścią płatnej współpracy z Google w celu promowania Google Trends.