Jakie rośliny na nasłoneczniony taras? [Porada eksperta]

2019-06-10 8:10
Słoneczny taras
Autor: GettyImages

Witam, zwracam się do Pani o poradę w kwestii doboru kwiatów i drzewek na taras. Mam taras o powierzchni około 70 m2, który znajduje się na sporej wysokości. Od 3 lat nie mogę dobrać kwiatów, pnączy, które by się utrzymały na tarasie. Taras jest mocno nasłoneczniony, od wczesnych godzin rannych do późnego popołudnia. Chciałabym na tarasie posadzić jakieś pnącza bądź drzewka w donicach, które mogłyby przetrwać na tym słońcu latem, ale zarówno żeby były mrozoodporne. Co może Pani mi polecić? Chciałabym również w donicach posadzić kwiaty, które chociaż przez całe lato by kwitły. Będę bardzo wdzięczna za poradę. Ostatnio polecono nam Buxus (bukszpan), ale wolałabym się upewnić, czy on przetrwa na tarasie, gdyż jest to dość spory wydatek (musiałabym kupić 15-20 szt.). Nie wiem czy to istotne, ale na tarasie jest trawa - dobrze o nią dbamy, dlatego jakoś utrzymuje się w dość dobrym stanie.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Problemem tego nasłonecznionego tarasu jest nie tylko duża dawka prażących promieni słonecznych, ale też wiejące wiatry (zimą mroźne). Silna operacja słoneczna sprawia, że podłoże w pojemnikach szybko wysycha i bardzo trudno jest utrzymywać w nich stały poziom wilgoci. Wiele roślin nie toleruje przesuszania a potem gwałtownego zalewania bryły korzeniowej. Wiatr przyspiesza też transpirację, czyli wydzielanie wody przez liście. Przy wietrznej pogodzie i operującym słońcu rośliny tracą wodę tak szybko, że nie zdążają jej pobierać z podłoża i więdną. Zimowe i wczesnowiosenne wiatry powodują przemarzanie roślin.
Wszystko to sprawia, że na tak wyniesionych tarasach dają sobie radę tylko najbardziej odporne gatunki. Nie można jednak podać szczegółowego zestawienia roślin, które na pewno będą dobrze rosły w takich warunkach. Trzeba to przetestować indywidualnie, bo reakcja na rozmaite czynniki występujące razem bywa zaskakująca.

Przypuszczam, że na Pani tarasie sprawdzą się odmiany tawuły japońskiej i pięciornika krzewiastego, a z roślin iglastych odmiany jałowca chińskiego, jałowca pospolitego, jałowca nadbrzeżnego, jałowca płożącego, jałowca skalnego, jałowca łuskowego, szczepione na pniu odmiany modrzewia europejskiego odmiany ‘Kórnik’, ‘Repens’ i modrzewia japońskiego odmiany ‘Blue Dwarf’, ‘Diana’, ‘Stiff Weeper’.
W pojemnikach dobrze się czują także karłowe odmiany sosny górskiej ‘Gnom’, ‘Mops’, ‘Ophir’, sosna czarna odmiana ‘Brepo’ (synonim ‘Pierrick Bregeon’), sosna wejmutka odmiana ‘Radiata’. W słońcu dobrze rosną też świerki, ale szkodzić im będzie wiatr i przesuszone powietrze.

Spośród pnączy można zaryzykować rdestówkę Auberta i dławisz okrągłolistny. Milin amerykański i wisteria chińska rosną wprawdzie dobrze w pełnym słońcu, ale nie tolerują przeciągów, więc zapewne nie wytrwają zbyt długo.

Warto pamiętać, że rośliny sadzone w pojemnikach trzeba zabezpieczyć na zimę. Najlepiej przenieść je w zaciszne miejsce, a w listopadzie owinąć pojemniki i całe rośliny włókniną, matami słomianymi, albo nawet tekturą falistą. Koniecznie trzeba też dbać, by bryły korzeniowe nie przesychały i nawet zimą (jeśli podłoże okaże się wyschnięte) – podlewać je. Na przełomie zimy i wiosny gatunki zimozielone należy osłaniać przed palącym słońcem np. agrowłókniną, bo słońce pobudza krążenie soków, a gdy po słonecznym dniu nadchodzą mroźne noce – tkanki zostają uszkodzone. Bukszpan nie nadaje się na położony wysoko słoneczny balkon, bo nie toleruje przeciągów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE