Jakie niskie iglaki polecane są na piaszczystą ziemię? Zapytaliśmy eksperta

2024-12-31 9:32

Jakie iglaki niskie, może okrywowe, urosną na piaszczystym podłożu? Jaki mają system korzeniowy? Dobrze byłoby, gdyby nie były z tych bardzo się rozrastających, raczej nieduże. Pyta nasz czytelnik.

Kosodrzewina
Autor: GettyImages Kosodrzewina

Spis treści

  1. Zastosowanie iglaków w ogrodzie
  2. Jakie niskie iglaki polecane są na piaszczystą ziemię?
  3. Jak przygotować miejsce pod iglaki?

Zastosowanie iglaków w ogrodzie

Drzewa i krzewy iglaste w zależności od wyglądu można wykorzystywać w uniwersalny sposób w aranżacji ogrodu. Duże drzewa dobrze wyglądają jako solitery. Odmiany kolumnowe drzew i krzewów iglastych można wykorzystać jako żywopłoty. Niskie iglaki sadzi się w skalniakach, wrzosowiskach, czasem na rabatach lub jako rośliny obwódkowe.

Maria Dudek
Radzi: Maria Dudek

Mgr inż. architektury krajobrazu. Projektowanie ogrodów jest dla niej "złotym środkiem", połączeniem zainteresowań: z jednej strony artystycznych - chęci komponowania i tworzenia przestrzeni, zabawą barwami i fakturami; z drugiej strony przyrodniczych fascynacji.

Jakie niskie iglaki polecane są na piaszczystą ziemię?

Na piaszczystych glebach z iglaków najlepiej rosną sosny. W ofertach szkółek obecnie znajduje się wiele odmian krzewiastych sosen, także form karłowych, np. sosna górska 'Mops', Gnom', odmiany o złotych igłach: 'Ophir' , 'Winter Gold', czy nisko ścieląca się odmiana botaniczna pumilio.

Z innych iglaków na piaskach powinny poradzić sobie również mało wymagające co do wody jałowce. Z grupy jałowców płożących szkółki oferują wiele odmian jałowca sabińskiego - tu trzeba pytać o odmiany wolno rosnące, np. jałowiec sabiński 'Tamariscifolia'. Odpowiedni będzie także jałowiec płożący, np. odmiana 'Prince of Wales'.

Wspomniane przeze mnie gatunki okrywowe mają płytki system korzeniowy, rozrastający się bardziej horyzontalnie.

Jak przygotować miejsce pod iglaki?

Mimo że iglaki te nie mają wielkich wymagań co do gleby, dobrze jest ją przed ich posadzeniem użyźnić. Jeśli gleba jest piaszczysta, można dodać gliny (suchą glinę rozłożyć około 5-centymetrową warstwą i dokładnie wymieszać z ziemią w ogrodzie). Glina zatrzymuje dużo wody, dodana do gleby zwiększa więc jej wilgotność. Bardzo dobrze na poprawienie jakości gleby wpływa kompost. Stosuje się go w ilości 4-5 kg/m2. Po rozłożeniu na powierzchni działki ziemię należy przekopać na głębokość szpadla. Podczas sadzenia roślin warto też wsypać na dno dołka warstwę żyznej ziemi.

Poznaj miniaturowe iglaki do ogrodu.

Murator Google News
Autor:
Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?
Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni

Inne porady tego eksperta

Iglaki w ogrodzie - kompozycje z iglaków
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE