Spis treści
- Malwa uprawa - kiedy siać i sadzić?
- Jaka gleba i stanowisko jest dobre dla malwy?
- Co zrobić, by malwa długo kwitła?
Malwa uprawa - kiedy siać i sadzić?
Malwa to krótkotrwała bylina, uprawiana zwykle jako roślina dwuletnia (bywają odmiany jednoroczne), a więc malwy zakwitną dopiero w drugim roku od wysiewu. Jeśli nie chcemy tak długo czekać, możemy wiosną nabyć gotowe, roczne sadzonki malwy lub w marcu–kwietniu wysiać odmianę jednoroczną – jej kwiatami będziemy mogli cieszyć się już latem (od lipca do września) tego samego roku.
Jeśli jednak decydujemy się na samodzielną uprawę typowej odmiany malwy, nasiona należy wysiać w czerwcu–lipcu do inspektu lub na rozsadnik. Następnie siewki malwy należy przepikować i ostatecznie wysadzić na miejsce stałe jesienią (polecane okrycie roślin) bądź wiosną następnego roku.

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.
Jaka gleba i stanowisko jest dobre dla malwy?
Malwy najlepiej rosną w żyznej, dobrze przepuszczalnej, głęboko uprawionej i średnio wilgotnej glebie, ale znoszą także gleby mniej urodzajne. Gleba gliniasta jest dla nich zbyt ciężka. Warto więc rozluźnić ją, dodając ziemie ogrodową wymieszana z piaskiem.
Malwy lubią stanowiska ciepłe, dobrze nasłonecznione i osłonięte. Świetnie nadają się do sadzenia przy ścianach domów lub przy balkonie albo tarasie.
Co zrobić, by malwa długo kwitła?
Kiedy malwy rozpoczynają kwitnienie, ważnym zabiegiem jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Pobudza to roślinę, do wydawania kolejnych kwiatów oraz przedłuża jej żywotność (nawet do 4–5 lat, mimo iż w kolejnych latach malwa kwitnie słabiej). Można pozostawić jedynie te pędy malwy, z których chcielibyśmy zebrać nasiona. Pamiętajmy jednak, że malwy bardzo łatwo się ze sobą krzyżują, więc z własnych nasion raczej nie otrzymamy roślin identycznych z egzemplarzem matecznym.
Przeczytaj też: Babcine kwiaty w ogrodzie. Jak stworzyć ogród w stylu wiejskim?

Inne porady tego eksperta