Guniak czerwczyk - jak zwalczyć tego chrząszcza? [Porada eksperta]
Mam problem, gdyż od 2 lat wieczorami pojawiają się w moim ogrodzie chrabąszcze. Szczególnie atakują wieczorami, same lecą do ludzi. Jak je zwalczyć i czemu one są akurat u nas? U sąsiada ich nie ma. Może one lubią jakieś drzewo? Wpadają nawet do domu. Bardzo proszę o pomoc i wyjaśnienie, gdyż tego nie daje się wytrzymać.
Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.
O tej porze (czerwiec-lipiec) lata guniak czerwczyk (Amphimallon solstitiale), który jest podobny do chrabąszcza majowego, ale mniejszy. Ma ciało długości 16-18 mm, żółto-brązowe, pokryte żółtymi i krótkimi włoskami. Jego pędraki dorastają do 3 cm.
Guniak czerwczyk jest bardzo pospolity w naszym kraju, a jego pędraki występują licznie w glebach porolnych i na nieużytkach, które zostały przekształcone na ogrody działkowe. W lata suche zasiedla chętnie gleby o stosunkowo wysokim poziomie wód gruntowych. Rójka chrząszczy zaczyna się w końcu czerwca i trwa do połowy lipca. Żerują wtedy na drzewach liściastych i szpilkowych oraz w zaroślach wiklinowych. Zapłodnione samice składają jaja do spulchnionej ziemi na głębokość ok. 10 cm. Po 10 dniach wylęgają się pędraki, które najpierw odżywiają się próchnicą, a następnie ogryzają korzonki różnych gatunków roślin. Rozwój guniaka czerwczyka trwa 2 lata, a tylko wyjątkowo na północy kraju może przedłużyć się do 3 lat. Do jesieni pędraki żerują płytko pod powierzchnią ziemi i dopiero w październiku schodzą niżej. Po przezimowaniu szybko wędrują ku górze i już w kwietniu większość znajduje się bezpośrednio pod powierzchnią ziemi. Guniak czerwczyk lata o zmierzchu. Są to loty rójkowe, podczas których samice spotyka samicę. W tym czasie wabi ich kontrastowe tło. Lubią więc gromadnie osiadać na samotnym drzewie rosnącym w polu. "Zaczepiają" człowieka, gdy znajdzie się o zmierzchu na polu. Musi być kontrast u Państwa w ogrodzie (drzewo na tle jasnego budynku lub podobnie), który je wabi.
Problem guniaków wkrótce zaniknie, ale można ich liczebność nieco ograniczyć. Po nocnym obniżeniu temperatury owady są odrętwiałe i wczesnym rankiem dość łatwo można je otrząsać z młodych drzewek. Pod drzewami układa się płachty, z których zbiera się strącone osobniki. Po sparzeniu wrzątkiem i wysuszeniu są doskonałą karmą dla ryb, drobiu i trzody chlewnej. Chrząszcze żerujące w koronach wysokich drzew liściastych, np. w ogrodzie, na brzegach lasu i sadu, na zadrzewieniach śródpolnych, można zwalczać dozwolonymi środkami chemicznymi. Zabieg należy zlecić wyspecjalizowanym firmom, które posiadają odpowiedni sprzęt do wykonania zabiegu opryskiwania wysokich drzew.
Inne porady tego eksperta