Guniak czerwczyk - jak zwalczyć tego chrząszcza? [Porada eksperta]

2021-06-29 11:03
Guniak czerwczyk
Autor: GettyImages Guniak czerwczyk

Mam problem, gdyż od 2 lat wieczorami pojawiają się w moim ogrodzie chrabąszcze. Szczególnie atakują wieczorami, same lecą do ludzi. Jak je zwalczyć i czemu one są akurat u nas? U sąsiada ich nie ma. Może one lubią jakieś drzewo? Wpadają nawet do domu. Bardzo proszę o pomoc i wyjaśnienie, gdyż tego nie daje się wytrzymać.

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

O tej porze (czerwiec-lipiec) lata guniak czerwczyk (Amphimallon solstitiale), który jest podobny do chrabąszcza majowego, ale mniejszy. Ma ciało długości 16-18 mm, żółto-brązowe, pokryte żółtymi i krótkimi włoskami. Jego pędraki dorastają do 3 cm.

Guniak czerwczyk jest bardzo pospolity w naszym kraju, a jego pędraki występują licznie w glebach porolnych i na nieużytkach, które zostały przekształcone na ogrody działkowe. W lata suche zasiedla chętnie gleby o stosunkowo wysokim poziomie wód gruntowych. Rójka chrząszczy zaczyna się w końcu czerwca i trwa do połowy lipca. Żerują wtedy na drzewach liściastych i szpilkowych oraz w zaroślach wiklinowych. Zapłodnione samice składają jaja do spulchnionej ziemi na głębokość ok. 10 cm. Po 10 dniach wylęgają się pędraki, które najpierw odżywiają się próchnicą, a następnie ogryzają korzonki różnych gatunków roślin. Rozwój guniaka czerwczyka trwa 2 lata, a tylko wyjątkowo na północy kraju może przedłużyć się do 3 lat. Do jesieni pędraki żerują płytko pod powierzchnią ziemi i dopiero w październiku schodzą niżej. Po przezimowaniu szybko wędrują ku górze i już w kwietniu większość znajduje się bezpośrednio pod powierzchnią ziemi. Guniak czerwczyk lata o zmierzchu. Są to loty rójkowe, podczas których samice spotyka samicę. W tym czasie wabi ich kontrastowe tło. Lubią więc gromadnie osiadać na samotnym drzewie rosnącym w polu. "Zaczepiają" człowieka, gdy znajdzie się o zmierzchu na polu. Musi być kontrast u Państwa w ogrodzie (drzewo na tle jasnego budynku lub podobnie), który je wabi.

Problem guniaków wkrótce zaniknie, ale można ich liczebność nieco ograniczyć. Po nocnym obniżeniu temperatury owady są odrętwiałe i wczesnym rankiem dość łatwo można je otrząsać z młodych drzewek. Pod drzewami układa się płachty, z których zbiera się strącone osobniki. Po sparzeniu wrzątkiem i wysuszeniu są doskonałą karmą dla ryb, drobiu i trzody chlewnej. Chrząszcze żerujące w koronach wysokich drzew liściastych, np. w ogrodzie, na brzegach lasu i sadu, na zadrzewieniach śródpolnych, można zwalczać dozwolonymi środkami chemicznymi. Zabieg należy zlecić wyspecjalizowanym firmom, które posiadają odpowiedni sprzęt do wykonania zabiegu opryskiwania wysokich drzew.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.