Jak zabezpieczyć skarpę w ogrodzie? [Porada eksperta]
Mam w ogrodzie dość stromą i wysoką skarpę. Chciałabym ją zabezpieczyć przed erozją, sadząc na niej rośliny. Myślałam o płożących odmianach jałowców, które korzeniami stabilizowałby skarpę. Zastanawiam się jednak, czy to rozsądny pomysł i czy nie trzeba dodatkowo jej wzmocnić. Słyszałam o geosiatkach, tylko nie wiem czy można na nich sadzić krzewy, czy tylko trawę, Proszę o poradę.
Autor: HUSQVARNA AB
Do koszenia trawnika na skarpach nieprzekraczających 15o nadają się wszystkie urządzenia, które stosuje się do pracy na powierzchniach płaskich. Na skarpach o większym nachyleniu mogą pracować tylko kosiarki elektryczne, roboty koszące oraz kosiarki na poduszkowe
Od zawsze zajmuje się ogrodami. Prowadzi firmę budującą stawy i ogrody w stylu naturalistycznym.
Witam. Geosiatki są pomocne raczej pod wysiew trawy, ale trzeba pamiętać, aby je przysypać warstwą ziemi urodzajnej 3-5 cm. Warto od razu po rozłożeniu i przymocowaniu siatki do ziemi, nasypać ziemię wcześniej przemieszaną z nasionami traw. Obsadzenie skarpy jałowcami płożącymi to dobry pomysł, ale do kompozycji proszę użyć kilku odmian jałowca płożącego (łac. Juniperus horyzontalis). Zawsze któryś z nich poradzi sobie najlepiej. Niedocenianym gatunkiem na skarpy jest winobluszcz pięciolistkowy odmiana murowa. To pnącze - nie mając po czym się wspinać, porasta gęsto ziemię. Jego wyrostki pędowe zamiast do muru, przyczepiają się do ziemi umacniając pochyły teren. Warto go posadzić z 20% domieszką bluszczu, irgi wierzbolistnej, a nawet trzmieliny Fortuna.
Inne porady tego eksperta