Jak wykonać przyblokowy mały ogród. Inspiracje, pomysły i porady
Ogródek przy mieszkaniu w bloku to wyjątkowa możliwość na stworzenie własnego, zielonego kącika w mieście. Choć zwykle nie są to duże przestrzenie, to w takich ogródkach, przy odrobinie chęci można stworzyć oazę natury z krzewami, kwiatami czy nawet ziołami. Podpowiadamy, jak urządzić mały, przyblokowy ogród.
Spis treści
- Jak zrobić przyblokowy ogródek?
- Jakie rośliny zasadzić w przyblokowym ogródku?
- Jak urządzić ogródek przy bloku?
- Jak udekorować ogródek przy bloku?
Jak zrobić przyblokowy ogródek?
Ogrody przy bloku to najczęściej przestrzeń znajdująca się bezpośrednio przed budynkiem, która wydzielona została dla właściciela mieszkania na parterze. Obecnie takie ogródki organizują coraz częściej deweloperzy. Małe, przyblokowe ogródki mają swoje wady i zalety. Dla osób, które lubią przebywać blisko natury i mają zmysł ogrodniczy taka mała przestrzeń przed domem będzie z pewnością dużym atutem mieszkania. Inni zaś mogą potraktować ogródek i jego pielęgnację jako dodatkowy obowiązek. Jednak można tak zaplanować ogródek, by nie wymagał wiele naszej uwagi. Na co należy zwrócić uwagę zakładając ogródek przed blokiem?
- Ziemia
Jeśli zdecydujemy się na to, by zasadzić rośliny, warto wziąć pod uwagę fakt, że zwykle podłoże w takim ogródku jest niskiej jakości. Najczęściej po zakończeniu budowy jedynie na powierzchni wysypana zostaje ziemia ogrodnicza, a pod spodem znajduje się mieszanka ziemi, piasku i gruzu. Dobrze jest więc przed rozpoczęciem uprawy ogrodu przygotować podłoże. Najlepiej na jesieni ziemię przekopać i dodać do niej ziemię ogrodniczą czy wzbogacić nawozem.
- Ograniczone miejsce
Mały skrawek ziemi umożliwia uprawę określonych roślin. W niektórych sytuacjach ogrody znajdują się nad garażami podziemnymi, dlatego administracja budynku nie pozwala na to, by sadzić drzewa. Także należy się zastanowić nad rodzajami iglaków, niektóre bowiem mogą się wkrótce tak rozrosnąć, że zabiorą dużo miejsca i światła w ogródku. Dodatkowo będą one wystawały na część wspólną albo na ogródek sąsiada, któremu mogą takie gałęzie przeszkadzać.
- Ogrodzenie
Małe, przyblokowe ogródki, to zwykle wydzielony fragment dużej, wspólnej przestrzeni. Dlatego warto zadbać, by ogrodzić część naszego ogródka od tej wspólnej. Dobrym pomysłem jest zasadzenie żywopłotu, krzewów czy też ogrodzenie ze zwykłej siatki po której można puścić bluszcz, sprawdza się tez oczywiście drewniane pergole ogrodowe. Mieszkania na parterze zwykle są też bardziej „na widoku” w porównaniu do tych na wyższych kondygnacjach. Dlatego przegroda z roślin pozwoli nie tylko wygraniczyć przestrzeń, ale i zasłonić mieszkanie.
- Odpowiednie rośliny
W ogrodach przyblokowych dobrze jest wcześniej zastanowić się, jakie rośliny zasadzić, biorąc pod uwagę warunki. Niektóre ogródki mogą się bowiem znajdować od nasłonecznionej strony, inne zaś będą od północnej lub też będą częściowo zasłonięte np. balkonami na wyższych kondygnacjach. Kolejną sprawą, jaką powinniśmy brać pod uwagę to możliwość podlewania. Zwykle kran z wodą jest tylko w mieszkaniu, co powoduje, że będziemy zmuszeni chodzić z konewką z wodą. Dlatego doświadczeni ogrodnicy sugerują, by w ogrodach, gdzie silnie operuje słońce sadzić rośliny mało wymagające i odporne na susze. Możemy też nasadzenia ściółkować, by szybko nie traciły wilgoci.
- Sąsiedzi
Właściciel domowego ogródka musi się niestety zmierzyć z faktem, że jego sąsiedzi będą czasami wyrzucać, także przez okno różne śmieci, najczęściej pety od papierosów. Do ogródka wpadnie też często torebka foliowa, resztki jedzenia czy nawet bielizna, która zerwała się z suszarki na pranie. Tu niestety poradzić można jedynie cierpliwość.
Jakie rośliny zasadzić w przyblokowym ogródku?
Dla osób, które nie zamierzają spędzać dużo czasu w ogródku, ale chcą, by on atrakcyjnie się prezentował, najprostszym rozwiązaniem jest zasianie trawy. Trwałe, a jednocześnie wymagające niewielkiej pielęgnacji są także różne krzewy. Popularne są tu berberysy, bukszpan, irga czy tamaryszek. Można również zaplanować rabaty z kwiatami, na przykład z bylinami, ale także warto pomyśleć o kąciku z ziołami. Wieloletnia jest mięta, szałwia, a także tymianek czy oregano. Nie tylko będą ładnie pachnieć, ale możemy je wykorzystać w kuchni.
Ciekawym pomysłem jest także wykonanie skalniaka, sprawdzi się szczególnie na mało żyznej glebie i w miejscach nasłonecznionych. Zwieńczeniem skalniaka może być rabata kwiatowa. W ogrodach nad garażami zwykle mamy cienką warstwę ziemi, w której nie utrzymuje się długo wilgoć. Dlatego w takim wypadku warto pomyśleć o roślinach, które nie ukorzeniają się głęboko. Tutaj dobrym rozwiązaniem będą rośliny okrywowe, takie jak np. barwinek czy koniczyna. Nie tylko ładnie pokryją powierzchnię ogrodu, ale nie będą wymagać specjalnej pielęgnacji.
Jak urządzić ogródek przy bloku?
W ogródku warto zdecydować się na zasadzenie roślin, ale są przypadki, gdy na naszym kawałku ziemi panują wyjątkowo niekorzystne warunki. Na przykład ogród znajduje się pod balkonem, więc deszcz dociera w niewielkim stopniu, albo jest mocno zacieniony, a ziemia mało urodzajna. Wówczas rozwiązaniem będzie wysypanie powierzchni kamykami czy żwirem. Natomiast rośliny, na przykład takie, które mogą rosnąć w cieniu, wstawiamy do ozdobnych donic i skrzynek. Możemy w nich trzymać zarówno zioła, jak i kwiaty czy nawet krzewy. Możliwości jest bardzo wiele. W takim wypadku ozdobą ogrodu będą zarówno rośliny, jak i starannie dobrane, estetyczne donice.
Jak udekorować ogródek przy bloku?
Jeśli w naszym ogródku jest wystarczająco dużo miejsca, to możemy pomyśleć o meblach ogrodowych. Fotele, leżanki, wiszące fotele – takich mebli jest obecnie wiele na rynku, więc jest w czym wybierać. Nie tylko są wygodne, ale też estetycznie wyglądają. Coraz bardziej popularne są także na balkonach i ogrodach girlandy świetlne czy lampki ogrodowe. Wyglądają bardzo atrakcyjnie, jednocześnie doświetlą ogród po zmroku. Jednak, jeśli chodzi o meble ogrodowe i ozdoby, to zanim je wstawimy do ogrodu warto się upewnić, czy jest on wystarczająco zabezpieczony przed intruzami. Niestety, zwykła, niewysoka siatka to czasami za mało, by uchronić się przed złodziejami.