Ogródek przy bloku mieszkalnym od dewelopera [Porada eksperta]

2017-09-14 13:50

Czy istnieją jakieś przepisy polskiego prawa lub normy europejskie, które mówią o tym jak ma być przygotowany ogródek przy mieszkaniu oddanym przez dewelopera, jakie powinien spełniać warunki? Sprawa wygląda nastepująco: deweloper wybudował blok mieszkalny z przyległymi ogródkami (taki zapis widnieje w akcie notalialnym), a na tym terenie, który jest sprzedany jako ogródek, jest ziemia typu margiel (deweloper twierdzi, że to grunt rodzimy). Chciałbym spóbować walczyć z deweloperem o wymianę i wyrównanie terenu (jest bardzo nierówny), widać ewidentne ślady pozostałości budowlanych (kawałki płyt OSB, worki - które wychodzą z ziemi po kilku deszczach). Jeżeli byłby Pan mi w stanie pomóc to byłbym bardzo wdzięczny. Może chociaz jakieś wskazówki. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam, Piotr

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Nie ma niestety wytycznych, jak powinien wyglądać ogród przy mieszkaniach parterowych w budynkach wielorodzinnych. Tego typu ustalenia zwykle pewnie powinny być zawarte w umowie. Tak naprawdę, zapis "przyległy ogródek" nie oznacza, iż będzie to urządzona zieleń, tylko przestrzeń, gdzie ten ogródek można sobie urządzić wg własnych upodobań. Obawiam się, że jeśli umowa sprzedaży mieszkania z takim ogródkiem nie zwiera szczegółów, co do jego wyglądu, to może być z tym różnie i wygląd tej przestrzeni zależy od dewelopera i jego "wizji". Podstawą do jakichkolwiek działań, czy egzekwowania mogłyby być zapisy umowy mówiące, że np. ogródek posiada wymiary: ...., składa się przykładowo z: nawiezionej ziemi uprawnej, wyrównanej, zasianego trawnika itp. Niektórzy deweloperzy urządzają tam trawnik, inni nawożą tylko ziemię, inni tylko wyrównują po budowie.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.