Jak stworzyć szpaler z grabu? Odpowiada ekspert

2024-10-14 11:42

Wymarzyłem sobie strzyżony szpaler grabowy oddzielający część ozdobną ogrodu od części użytkowej - warzywno-owocowej. Kiedy i jak posadzić sadzonki grabu, żeby dobrze rosły? Gdzie można kupić sadzonki grabów? Pyta czytelnik.

Grab pospolity
Autor: GettyImages Z grabu pospolitego można tworzyć efektowne formowane szpalery

Spis treści

  1. Czym są szpalery i jakie pełnią funkcje?
  2. Jakie funkcje pełni szpaler?
  3. Jak zrobić szpaler z grabu? Sadzenie sadzonek grabu
  4. Formowanie szpaleru z grabu

Czym są szpalery i jakie pełnią funkcje?

Zwykle szpalery to jednorzędowe (czasem dwu- lub kilkurzędowe) nasadzenia, złożone z jednego gatunku drzewa lub krzewu, które dzięki specjalnemu formowaniu i prowadzeniu z czasem tworzą mniej lub bardziej zwartą ścianę zieleni, pełniącą rolę zasłony lub odgrodzenia od innych przestrzeni.

Jakie funkcje pełni szpaler?

Współcześnie szpalery stosowane są głównie do "otulania" zielenią alei, ale mogą pełnić i pełniły niegdyś inne funkcje. W dużych ogrodach, przede wszystkim oddzielały od siebie poszczególne części, wycinano w nich otwory i dekoracyjnie formowano (np. w ogrodach barokowych). Służyły również po prostu jako zielone mury, oddzielające od siebie posesje albo do zasłaniania nieatrakcyjnych widoków.Szpalery mają także funkcje praktyczne, przydatne także w miastach np. są świetną osłoną przed silnym wiatrem, a także barierą chroniącą przed pyłem czy kurzem lub osłoną przed słońcem na wybranych przestrzeniach.

Redakcja
Radzi: Redakcja serwisu

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.

Zazwyczaj na żywopłoty kupuje się sadzonki grabu z odkrytymi korzeniami, gdyż są sporo tańsze niż rośliny w doniczkach.

Jak zrobić szpaler z grabu? Sadzenie sadzonek grabu

Takie sadzonki najlepiej sadzić wczesną wiosną, ale można też jesienią, po opadnięciu liści. Trzeba wybierać sadzonki, które mają dużo drobnych korzeni. Między kupnem a sadzeniem - jeśli nie odbywa się to tego samego dnia - należy wszystkie rośliny umieścić w dole i przysypać korzenie wilgotną glebą (zabezpieczy ona korzenie przed przeschnięciem). Przed sadzeniem roślin trzeba przyciąć ich korzenie, pozostawiając kawałki około 20 cm długości. Następnie warto na kilka godzin zanurzyć korzenie w wodzie.

Rośliny najlepiej sadzić w przygotowanym wcześniej rowie. Jeśli ziemia w ogrodzie nie jest zbyt żyzna, należy do niej dodać kompostu (1 część kompostu na 2 części ziemi). Odstępy między roślinami w szpalerze powinny wynosić około 25 cm. Po posadzeniu roślin należy dokładnie ugnieść ziemię i obficie ją podlać.

Formowanie szpaleru z grabu

Żeby uniknąć walki z chwastami, warto teren pod szpalerem z grabu wyściółkować korą lub trocinami. Następnie sadzonki trzeba przyciąć na wysokość około 20 cm - nawet jeśli są duże. Spowoduje to ich rozkrzewienie już u nasady, dzięki czemu szpaler będzie gęsty od samej ziemi. Jeśli żywopłot jest zakładany wiosną, rośliny należy skrócić tuż po posadzeniu, jeśli jednak jest on zakładany jesienią, rośliny na zimę należy pozostawić nieprzycięte, odkładając tę czynność do wiosny (takie rośliny lepiej zimują).

W następnych latach żywopłot należy przycinać co najmniej dwa razy w roku - w połowie czerwca i pod koniec lipca. Za każdym razem trzeba skrócić wszystkie pędy, pozostawiając 20-25 cm przyrostu. Gdy szpaler osiągnie przewidziane wymiary, przycina się go w miarę potrzeb, nawet co miesiąc, jednak najpóźniej w drugiej połowie lata. O sadzonki grabów najlepiej dowiadywać się bezpośrednio w szkółkach leśnych lub szkółkach roślin ozdobnych. (as)

Przeczytaj też: Topiary - rzeźby z roślin. Jak formować topiary z roślin?

Inne porady tego eksperta

#MuratorOgroduje: Jak prawidłowo zaimpregnować drewno?
Materiał sponsorowany
Listen to "Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają