Jak przygotować ziemię pod ogród [Porada eksperta]

2015-09-21 17:42

Planujemy założyć ogród o powierzchni około 950 m2, z czego część przeznaczymy na warzywnik, pozostałą część pod trawnik i rośliny ozdobne. Mamy na chwilę obecną obszar bez roślin, w miarę płaski i kształtny (prostokątny), podłoże jest dość piaszczyste: około 40-50 cm (dwa szpadle) ziemi,a pod nią żółciutki piach. Dowiedziałem się, że najlepszym sposobem na użyźnienie takiej gleby jest zastosowanie obornika. Nie ukrywam, że zapachy mogą nieco przeszkadzać nam i sąsiadom. Czy jest jakiś inny sposób żeby uniknąć tych zapachów? Czy ewentualnie użycie obornika i szybkie przekopanie go glebogryzarką zmniejszy przykry zapach? Jak w naszym przypadku zorganizować prace? Chętnie uniknąłbym prac ręcznych.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Alternatywą dla zastosowania obornika może być zmieszanie gleby np. z torfem. Mieszanka piasku, gleby macierzystej i torfu również powinna przynieść dobry efekt, jeśli chodzi o wzbogacenie gleby. Podobny efekt może przynieść zamówienie zwykłej wywrotki ziemi, tzw. humusu (czyli czarnoziemu). Świeży obornik nie zawsze przynosi dobre efekty. W każdym przypadku użycie glebogryzarki będzie najlepszym rozwiązaniem na jesień.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.