Jak przezimować pnące truskawki balkonowe? [Porada eksperta]

2019-03-08 13:47

Proszę mi poradzić, jak przechować przez zimę balkonowe truskawki zwisające. Czy trzeba je całe obciąć, czy wystarczy ściąć tylko odnogi? Czy można przechowywać truskawki w donicach w pomieszczeniu, czy raczej trzeba wysadzić do gruntu. Jak często należy je podlewać? Jeżeli zimują w gruncie, to czy też obcinamy i czy je przykrywamy? Pozdrawiam

Truskawka zwisająca
Autor: GettyImages Truskawka zwisająca jest chętnie uprawiana na balkonach i tarasach
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Truskawki pnące (zwisające) uprawia się tak samo jak inne odmiany. Po prostu ich specyficzna cechą jest tworzenie długich odrostów (nazwa pnące to pewne nadużycie, bo nie mają organów czepnych i trzeba je przywiązywać do podpór). Najlepiej owocują w drugim i trzecim roku uprawy, więc po trzecim sezonie warto je wymieniać na nowe sadzonki. W zaleceniach dotyczących uprawy w pojemnikach mówi się, że pędy które owocowały należy jesienią usunąć.

Truskawki w pojemnikach można jesienią zadołować (umieści w gruncie wraz z donicą) a część nadziemną przykryć, np. matą słomianą.
Można też przenieść donicę do pomieszczenia ale musi być chłodne i widne. Temperatura w nim nie powinna spadać poniżej 0 st.C, ale też wzrastać powyżej 10 st.C. Wiosną trzeba rośliny zahartować wynosząc przez tydzień na zewnątrz, najpierw na krótko (15-30 min.) i codziennie coraz dłużej. Można też np. otwierać szeroko okno.
Jeżeli nie można przenieść donicy do pomieszczenia, trzeba ją wraz z roślinami owinąć matą słomiana albo kilkoma warstwami tektury falistej, albo włókniną zimową.
We wszystkich trzech przypadkach ważne jest zapewnienie roślinom wilgotnego podłoża, czyli co jakiś czas podlewanie – tak by bryła korzeniowa nie przeschła. Trudno podać konkretnie jak często, bo to zależy od konkretnych warunków pogodowych – na pewno nie w mróz, ale wtedy gdy podłoże jest suche. Trzeba sprawdzać.
Młode rośliny z odrostów można posadzić do ziemi i też okryć – lepiej zniosą niską temperaturę.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.