Jak prawidłowo podlewać i nawozić storczyki? [Porada eksperta]

2015-09-10 11:56

Czym, w jaki sposób i jak długo należy podlewać storczyki (nawozić storczyki)? Ja mojego storczyka wkładam do naczynia (woda+odżywka) raz w tygodniu na pół godziny, doniczka jest zanurzona do połowy. Usychają mi liście. Coś robię nie tak?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Mniemam, że chodzi o storczyk Phalaenopsis. Najlepiej wstawiać doniczki do wyższego naczynia i napełnić je wodą tak, aby sięgała do górnej powierzchni podłoża, ale liście powinny być ponad wodą. Taka kąpiel powinna trwać 30-60 minut, aby kora - główny składnik podłoża - dobrze nasiąkła. Najlepsza jest deszczówka lub woda zdemineralizowana, lub z RO (odwrócona osmoza); raz na miesiąc minimalna ilość odżywki. Natomiast częstotliwość takich kąpieli zależy od temperatury, wilgotności powietrza, stanowiska, ruchu powietrza. I wcale nie musi to być raz na tydzień. Przy upalnej pogodzie podłoże wysycha nawet po 3 dniach. Trzeba obserwować kolor korzeni wewnątrz doniczki. Jeżeli robią się szarawe to znaczy, że powinniśmy roślinę nawodnić.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.