Spis treści
- Tuja 'Brabant' i tuja 'Smaragd' na balkon
- Jak pielęgnować tuje posadzone w donicach na balkonie?
- Zimowanie iglaków na balkonie
- Przesadzanie iglaków uprawianych w donicach na balkonie

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Tuja 'Brabant' i tuja 'Smaragd' na balkon
Te dwie odmiany żywotnika zachodniego (popularnie nazywane tujami) rosną intensywnie. 'Brabant' w wieku 10 lat osiąga wysokość około 3,5 m, a 'Smaragd' 2,5 m. Żeby przez kilka lat mogły przetrwać na balkonie, trzeba zapewnić im możliwość rozbudowy systemu korzeniowego, czyli przesadzić je do dużej donicy (średnicy min. 80 cm) lub skrzyni (min. 80x80 cm). Inaczej dość szybko zaczną zamierać. Jak pielęgnować tuje posadzone w donicach na balkonie?
Przeczytaj też czym różni się tuja 'Brabant' od tui 'Smaragd'.
Jak pielęgnować tuje posadzone w donicach na balkonie?
Sadząc tuje do pojemników na dno należy nasypać warstwę keramzytu i użyć ziemi dla iglaków. Podlewać należy tak, by podłoże było stale lekko wilgotne. Jak często? To zależy od pogody, a wyznacznikiem jest właśnie wilgotność podłoża (najlepiej sprawdzać to palcem). Żywotniki (tuje) są wrażliwe na suszę, ale też na przeciągi - jeśli balkon nie jest zaciszny, może być kłopot z ich utrzymaniem w dobrej kondycji.
Co do nawożenia - warto żywotniki zasilać nawozem dla iglaków, ale lepiej zastosować połowę zalecanej przez producenta dawki (informacja na opakowaniu) wiosną, ewentualnie drugą część w lipcu. Trzeba jednak pamiętać, że przenawożenie jest szkodliwe, a o to łatwo, gdy nadmiar składników pokarmowych nie może odpłynąć w głąb podłoża, bo ograniczeniem jest pojemnik.
Zimowanie iglaków na balkonie
Przed zimą donice należy owinąć matą słomianą, tkanina jutową ewentualnie tekturą falistą i dbać by podłoże nie przeschło, bo żywotniki nie przechodzą okresu spoczynku tak jak liściaste, nie przerywają całkowicie transpiracji i także zimą potrzebują podlewania.
Przesadzanie iglaków uprawianych w donicach na balkonie
Krzewy iglaste na balkonie po 2–3 latach warto przesadzić do nieco większych donic. Kiedy iglaki na balkonie przestaną rosnąć i zaczną marnieć, a nie będziemy w stanie przesadzić ich do jeszcze większych pojemników, trzeba je przenieść do ogródka. Iglaki wymagają podłoża przepuszczalnego o lekko kwaśnym odczynie.
Przeczytaj też: Zimowa pielęgnacja iglaków uprawianych w donicach

Inne porady tego eksperta