Hortensje - jak pielęgnować? [Porada eksperta]

2017-05-29 13:42

Uwielbiam hortensje, ale one mnie nie lubią. Kupuję różne krzewy hortensji, sadzę, dbam o nie, nawożę - a one "padają" (a jeśli nie padną, to nie kwitną). Sadzę hortensje zgodnie ze wszelkimi zasadami: kwaśna ziemia, półcień. Nigdzie nie mogę znaleźć materiałów na temat pielęgnacji, przycinania. Czytam w gazetach niejednokrotnie sprzeczne informacje. Może coś mi doradzicie lub polecicie odpowiednią lekturę.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) najlepiej czuje się w półcieniu lub w cieniu. Nie sadźmy hortensji w pełnym słońcu, ponieważ silne słońce może uszkadzać liście i kwiaty roślin. Krzewy te lubią wilgotne i kwaśne gleby. Dobrze rosną w towarzystwie innych roślin kwaśnolubnych, np. iglaków. Warto pamiętać też o tym, że hortensje kwitną na pędach dwuletnich, czyli zeszłorocznych. Nie należy więc hortensji przycinać wiosną (czy tym bardziej jesienią) pędów nisko przy ziemi, bo nie zakwitną. Przycinamy jedynie przekwitłe kwiatostany i pędy suche lub przemarznięte. Hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata) są odporniejsze na mróz i kwitną co roku na młodych pędach. W związku z tym, tniemy je co roku wiosną, skracając pędy mniej więcej o 1/3 długości. Wymagania uprawowe podobne jak w przypadku hortensji ogrodowej.

>>Przeczytaj też: Hortensje do ogrodu - najpopularniejsze gatunki hortensji sadzone w ogrodach

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.