Spis treści
- Jak wygląda fiołek alpejski?
- Jak dbać o fiołka alpejskiego?
- Jak kupować fiołka alpejskiego w doniczce?
- Dlaczego fiołek alpejski więdnie?
Jak wygląda fiołek alpejski?
Fiołek alpejski (cyklamen perski) to popularna roślina doniczkowa o dekoracyjnych kwiatach i liściach. Liczne odmiany cyklamenu mają kwiaty w różnych kolorach: od białego przez rozmaite odcienie różowego i różowofioletowego do łososiowego, szkarłatnego i ciemnoczerwonego. W niektórych odmian brzegi płatków są postrzępione. Liście cyklamenu perskiego charakteryzują się srebrzystymi, marmurkowymi wzorami.
Poznaj 10 rewelacyjnych kwiatów doniczkowych kwitnących zimą
Jak dbać o fiołka alpejskiego?
Fiołek alpejski lubi dużo światła, ale wymaga ochrony przed silnym nasłonecznieniem (idealne dla niego jest okno od strony wschodniej). Optymalna temperatura uprawy wynosi w dzień 7–15 st.C, nocą – około 5 st.C.
Podlewać fiołka alpejskiego należy zawsze do podstawki, aby nie zamoczyć bulwy. W okresie kwitnienia podlewamy dwa razy w tygodniu i zasilamy płynnym nawozem przy podlewaniu co 14 dni. Podłoże w doniczce powinno być stale wilgotne, ale cyklamen nie może stać w wodzie!
Roślinie należy zapewnić wilgotne powietrze, ale nie wolno go zraszać. Aby podwyższyć wilgotność powietrza wokół rośliny, należy ustawić doniczkę na podstawce z wodą i kamykami, ale tak, by dno doniczki nie stykało się z wodą. Zakurzone liście należy czyścić miękkim pędzelkiem. Nie wolno też używać środków nabłyszczających.
Jak kupować fiołka alpejskiego w doniczce?
Wybierając cyklamen w doniczce należy zwracać uwagę na to, aby jego liście były mocne (rośliny o wiotkich liściach przyniesione do domu wkrótce „oklapną”). Wybierzmy egzemplarz, który ma dużo pąków kwiatowych (często są one ukryte wśród liści), a tylko pojedyncze kwiaty są rozwinięte – wtedy roślina będzie dłużej zdobiła nasze wnętrze. Bulwa musi wystawać nieco z ziemi. Rozgarniając ostrożnie liście trzeba sprawdzić, czy nie ma oznak gnicia u ich nasady.

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Dlaczego fiołek alpejski więdnie?
Fiołki alpejskie źle znoszą ciepłe i słoneczne stanowiska (zimą najlepiej czują się na północnym parapecie) – być może to jest przyczyną więdnięcia. Fiołek mógł tak zareagować na zmianę miejsca z chłodnej kwiaciarni do ciepłego mieszkania. Inną przyczyną może być zaatakowanie przez wirusy, uaktywniające się w cieple.
Inne porady tego eksperta
