Fikus binnendijkii [Porada eksperta]

2013-01-10 12:57

Witam. Mój fikus zaczyna chyba chorować, mimo że wszystkie wymagania uprawy są spełnione: temperatura, światło, podlewanie, zraszanie. Wzdłuż nerwu liść zaczyna żółknąć, pojawiają się plamy, potem chore miejsca zasychają - można liść kruszyć i opada. Choroba jest już na kilku liściach. Mimo tego rośnie bardzo ładnie. Żadnych szkodników, nawet pod lupą, nie widać. Może to jakaś choroba grzybowa? Pozdrawiam.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Objawy mogą wskazywać na aktywność wciornastka smokowca - początkowo bardzo liczne, skupione żółtawobiaławe plamki, z czasem zlewające się wzdłuż nerwów w smugi, które z czasem rozlewają się szerzej, ciemnieją i zasychają. Jednak na liściach byłoby widać drobne ruchliwe białe larwy i brunatne owady o jasnych skrzydłach. Zwalcza się stosując preparaty, np. "ABC zwalcza mszyce", "ABC przeciwko szkodnikom na roślinach doniczkowych AL", Provado Combi Pin 02 PR pałeczki owadobójcze. Jeżeli nie ma śladu owadów, a wszystkie wymagania pielęgnacyjne są spełnione, można spróbować działania "w ciemno" i zastosować biopreparat Biosept 33 SL, który działa przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie oraz wzmacnia system odpornościowy roślin (na bazie ekstraktu z nasion i miąższu grapefruita).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.