Dzikie pędy na krzewach róż [Porada eksperta]

2017-03-13 12:42

Na krzewach, przy wiodących łodygach, wyrastają grube, sztywne, długie pędy. Wyglądają jak "dzikie". Nie mają jednak pomarszczonych liści. Nie wiem, dlaczego wyrastają? Czy popełniam jakiś błąd w uprawie? Nie wiem też, czy je usuwać, ponieważ po jakimś czasie pojawiają się normalne liście i kwiaty. Będę wdzięczna za odpowiedź.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Te długie pędy wyrastające na krzewach róż, to pędy jednoroczne. Rozkrzewiają się w kolejnych sezonach i ich pojawianie się jest jak najbardziej naturalne, bo dzięki nim krzew nie tylko pnie się w górę, ale i się rozrasta na boki. Aby zagęścić krzewy od dołu warto podczas wiosennego cięcia róż przyciąć je nad 3-5 oczkiem (czyli pąkiem na łodydze) – powinno być skierowane na zewnątrz krzewu. Jeśli takich pędów jest wiele, warto pozostawić tylko 3-4 najsilniejsze, a resztę wyciąć nisko przy ziemi.

>>Przeczytaj też: Róże w ogrodzie - letnia pielęgnacja róż

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.