Obok jakich warzyw można uprawiać dynię?

2024-07-16 12:03

Obok jakich warzyw mogę posadzić dynie? Mam duży ogród, ale jego charakter nie jest warzywny. Nie chcę zmieniać stylu ogrodu, ale marzę o grządkach warzywnych i przeznaczyłam małą część na warzywnik. Co posadzić obok dyni?

Sadzonki dyni
Autor: GettyImages Sadzonki dyni

Spis treści

  1. Kiedy i jak posiać dynie w ogrodzie? 
  2. Wartości odżywcze dyni 
  3. Czy dnia ozdobna jest jadalna? 
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Dynia jest mało towarzyska. We wszystkich publikacjach dotyczących dobrego sąsiedztwa warzyw znajduje się informacja, że dynia powinna rosnąć obok fasoli i kukurydzy. Jej rozwojowi sprzyja też obecność nasturcji (nie należy się zrażać że zasiedlają ją mszyce, bo dzięki temu inne rośliny są wolne od tego szkodnika). Fasola może być bardzo efektownym elementem w ogrodzie - odmiany tyczne obficie kwitną i zawiązują strąki nie tylko zielone, żółte, ale też purpurowe. Zależnie od odmiany mogą być szerokie, albo wąskie. Mogą piąć się po tyczkach, kratkach albo specjalnych trójnogach (elementy te mogą być drewniane, bambusowe albo metalowe, proste albo stylizowane). Warzywa doskonale komponują się na rabatach z roślinami ozdobnymi, trzeba tylko zmienić sposób patrzenia na nie: jakie piękne są rozmaite kapusty, pomidory wysokie i niskie o różnobarwnych owocach, a jak efektownie wyglądają rośliny przyprawowe (odmiany bazylii, szałwi, tymianku, oregano, mięty), które przy tym pachną i dodają smaku potrawom.

Inne porady tego eksperta

Kiedy i jak posiać dynie w ogrodzie? 

Dynia jest uprawiana z siewu wprost do gruntu lub z rozsady. Pierwsze nasiona można wysiać około 10 maja, w rozstawie co 20 cm w rzędzie i 50 cm między rzędami (naprzemianlegle, rzędowo lub w szachownicę). Podczas wzrostu dyni należy spulchniać i odchwaszczać glebę między roślinami, podlewać oraz dwukrotnie nawozić.

Wartości odżywcze dyni 

Owoce dyni są cennym źródłem wielu składników odżywczych (głównie witaminy A, D i B, kwasy organiczne oraz mikro i makroelementy takie jak cynk, potas, fosfor, wapń) i mają niską kaloryczność, dlatego ich spożywanie poleca się głównie dzieciom oraz ludziom starszym, osłabionym lub walczącym z nadwagą. Miąższ dyni rzadko bywa spożywany na surowo, gdyż jest dość twardy i mało soczysty, znakomicie nadaje się natomiast do przyrządzania zup, sosów, przecierów, ciast, placków oraz rozmaitych przetworów.

Czytaj także: Uprawa fasoli w ogrodzie

Czy dnia ozdobna jest jadalna? 

Poza tradycyjną dynią, coraz większym zainteresowaniem cieszą się też dynie ozdobne, wyprowadzone najczęściej od dyni zwyczajnej (łac. Cucurbita pepo) i dyni olbrzymiej (Cucurbita maxima) lub ich mieszańców z dynią piżmową (Cucurbita moschata) i dynią figolistną (Cucurbita ficifolia).

Owoce dyni ozdobnej przeważnie nie nadają się do spożycia (z wyjątkiem niektórych odmian), doskonale sprawdzają się natomiast jako element dekoracyjny jesiennych balkonów, tarasów czy ogrodów (mogą pokrywać altany, siatki, pergole lub ogrodzenia).

opracowanie: redakcja serwisu

QUIZ: Ile wiesz o dyniach?

Pytanie 1 z 10
Skąd pochodzi dynia?
Dynie
#MuratorOgroduje: Oczko wodne
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają