Obok jakich warzyw można uprawiać dynię [Porada eksperta]

2020-06-08 22:29
Sadzonki dyni
Autor: GettyImages Sadzonki dyni

Obok jakich warzyw mogę posadzić dynie. Mam duży ogród, ale charakter ogrodu nie jest warzywny. Nie chcę zmieniać stylu ogrodu, ale marzę o grządkach warzywnych i przeznaczyłam małą część na warzywnik.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Dynia jest mało towarzyska. We wszystkich publikacjach dotyczących dobrego sąsiedztwa warzyw znajduje się informacja, że dynia powinna rosnąć obok fasoli i kukurydzy. Jej rozwojowi sprzyja też obecność nasturcji (nie należy się zrażać że zasiedlają ją mszyce, bo dzięki temu inne rośliny są wolne od tego szkodnika). Fasola może być bardzo efektownym elementem w ogrodzie - odmiany tyczne obficie kwitną i zawiązują strąki nie tylko zielone, żółte, ale też purpurowe. Zależnie od odmiany mogą być szerokie, albo wąskie. Mogą piąć się po tyczkach, kratkach albo specjalnych trójnogach (elementy te mogą być drewniane, bambusowe albo metalowe, proste albo stylizowane). Warzywa doskonale komponują się na rabatach z roślinami ozdobnymi, trzeba tylko zmienić sposób patrzenia na nie: jakie piękne są rozmaite kapusty, pomidory wysokie i niskie o różnobarwnych owocach, a jak efektownie wyglądają rośliny przyprawowe (odmiany bazylii, szałwi, tymianku, oregano, mięty), które przy tym pachną i dodają smaku potrawom.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.