Drzewo czereśni usycha [Porada eksperta]

2013-01-10 12:50

Witam. Chciałbym się dowiedzieć, jak mam uratować bardzo dobre 6-letnie drzewko czereśni, które usycha. Usycha jego czub i "chwieje się" w ziemi, a przy gruncie odpada jej kora. Proszę o radę.

Stanisław Ignatowicz
Radzi: Stanisław Ignatowicz

Od 1974 r. pracuje w Katedrze Entomologii Stosowanej SGGW i zajmuje się szkodnikami, ich życiem i metodami zwalczania. Preferuje metody biologiczne, mechaniczne, fizyczne, biotechniczne, a stosowanie chemicznych środków ochrony roślin uważa za ostateczność w najbliższym otoczeniu człowieka.

Z zapytania wnioskuję, że drzewko czereśni ma uszkodzony system korzeniowy, przy szyjce korzeniowej odpada mu kora, a górne jego pędy zasychają. Należy stwierdzić przyczynę aż tak fatalnego stanu 6-letniego drzewka, które "na oczach" zasycha. Musi Pan dokładniej poobserwować, co się dzieje wokół drzewka. Czy przypadkiem nie zadomowił się w ogródku karczownik ziemnowodny, gryzoń, który namiętnie podcina korzenie drzew? (o karczowniku można przeczytać w artykule "Karczownik i nornik"). Karczowniki przegryzają korzenie nawet starszych drzew, ogryzając korę do szyjki korzeniowej. Doszczętnie niszczą korzenie, odcinając je pod ziemią lub obgryzając na tzw. ołówek. W odróżnieniu od innych gryzoni, nie uszkadzają części nadziemnych. Szkody trudno wykryć, najczęściej zauważa się je w czerwcu, kiedy ogryzione drzewa nie rozwijają prawidłowo liści i pozbawione korzeni usychają - przeważnie nie można ich uratować.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.