Do czego są potrzebne ukorzeniacze? Odpowiada ekspert

2025-02-06 8:09

Dlaczego przy przygotowaniu sadzonek roślin jest polecane stosowanie ukorzeniaczy? Do czego są potrzebne ukorzeniacze? - pyta nasz czytelnik.

Ukorzeniacz
Autor: Konrad Kalbarczyk Do czego stosuje się ukorzeniacze?

Spis treści

  1. Do czego są potrzebne ukorzeniacze?
  2. Jak stosować ukorzeniacze przy przygotowaniu sadzonek ?
  3. Jak dobrać ukorzeniacz do sadzonki?
Redakcja
Radzi: Redakcja serwisu

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.

Do czego są potrzebne ukorzeniacze?

Ukorzeniacze przyspieszają ukorzenianie sadzonek. Zawierają auksyny (syntetyczne hormony roślinne, które inicjują tworzenie się korzeni), a także fungicydy (środki grzybobójcze zapobiegające wielu chorobom roślin).

Ukorzeniacze różnią się składem. Są preparaty do sadzonek zielnych, półzdrewniałych i zdrewniałych, do drzew, krzewów oraz roślin balkonowych.

Jak stosować ukorzeniacze przy przygotowaniu sadzonek ?

Ukorzeniacze mają postać proszku, w którym zanurzamy zwilżone w wodzie końce sadzonek (wcześniej trzeba z nich usunąć dolne liście). Rośliny umieszczamy w torfie wymieszanym z piaskiem w proporcji 1:1. Podłoże powinno być wilgotne, ale nie mokre. Następnie przykrywamy je torebką foliową, aby zapewnić wysoką wilgotność powietrza (możemy usunąć część liści, żeby zmniejszyć parowanie). Rośliny tworzą korzenie po kilku tygodniach, a te, które trudno się korzenią – nawet po kilku miesiącach. (eb-g)

Rozmnażanie roślin doniczkowych przez sadzonki wierzchołkowe - wystarczy uciąć czubek i go ukorzenić

Jak dobrać ukorzeniacz do sadzonki?

Zanim zabierzemy się do ukorzeniania, musimy dobrać odpowiedni preparat ukorzeniający - w zależności od stopnia zdrewnienia sadzonek.

Ukorzeniacze mają ogólnie przyjęte symbole, dzięki którym łatwo dobrać je do odpowiedniej sadzonki. Wyróżnia się:

  • ukorzeniacz typu A - do sadzonek półzdrewniałych (stosowany w przypadku trudno korzeniących się sadzonek, w szczególności do ukorzeniania hortensji, róż, różaneczników, a także cyprysików i jałowców);
  • ukorzeniacz typu B - do sadzonek zielnych;
  • ukorzeniacz typu AB - do sadzonek zdrewniałych (zalecany przy ukorzenieniu sadzonek półzdrewniałych i zdrewniałych np. cisów i świerków, a także berberysu, forsycji, jaśminowca, magnolii, wierzby).

Czasem można także spotkać w sprzedaży preparaty opatrzone innymi oznaczeniami, np. ukorzeniacz Z (do sadzonek zielnych), ukorzeniacz PD (do sadzonek półzdrewniałych) oraz ukorzeniacz D (do sadzonek zdrewniałych).

Przeczytaj też: Rozmnażanie drzew i krzewów przez sadzonki zielne i półzdrewniałe. Kiedy i jak pobierać sadzonki, ukorzeniać i sadzić?

Murator Google News
Autor:

Inne porady tego eksperta

Pelargonie: jak przygotować samodzielnie sadzonki pelargonii [WIDEO]
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE