Dlaczego ziemia do roślin doniczkowych brzydko pachnie? Czy jest zepsuta? Wyjaśnia ekspert

2024-12-02 9:43

Kupiłam ziemię do roślin doniczkowych domowych. Po rozpakowaniu okazało się, że ziemia ma nieprzyjemny zapach (podobny do zapachu zepsutych jajek). Czy to oznacza, że taka ziemia jest zepsuta bądź zgniła? Czy można wykorzystać ją do przesadzania roślin doniczkowych?

Ziemia
Autor: Getty Images/ Rawpixel Jaka jest przyczyna, że ziemia do roślin doniczkowych brzydko pachnie?

Spis treści

  1. Jaka powinna być ziemia do kwiatów doniczkowych?
  2. Dlaczego ziemia do roślin doniczkowych brzydko pachnie?
  3. Skąd brać ziemię do roślin doniczkowych?

Jaka powinna być ziemia do kwiatów doniczkowych?

Obecnie w sprzedaży spotkać można bardzo dużą ofertę różnego rodzaju podłoży przeznaczonych do wielu grup roślin doniczkowych. Dzięki temu dość łatwo można wybrać odpowiednie podłoże do konkretnych gatunków uprawianych w domu roślin.

  • Bez względu na rodzaj, podłoże do uprawy domowych kwiatów powinno być przede wszystkim przepuszczalne i przewiewne, aby zapewnić korzeniom optymalne warunki powietrzno-wodne, a więc właściwy rozwój. Z tego względu, najczęściej składnikami podłoża do roślin domowych jest torf oraz gleba próchnicza. Dzięki zawartości torfu podłoże jest lekkie i przewiewne, a ponadto nieźle magazynuje wilgoć.
  • Bardzo często w składzie roślinnych podłoży (substratów), spotkamy też różne dodatki, które dodatkowo wpływają na zapewnienie napowietrzenia, przepuszczalność ziemi oraz umożliwiają zatrzymywanie wilgoci w podłożu. do takich dodatków należą na przykład: keramzyt, perlit, włókna kokosowe, hydrożele czy glinki.
  • Ponadto, podłoża do uprawy roślin domowych nierzadko są wzbogacone długo działającymi nawozami, które powoli i bezpiecznie dla roślin (bez niebezpieczeństwa zasolenia podłoża) uwalniają składniki odżywcze.

Przeczytaj też: Jaka ziemia do wysiewu nasion i produkcji rozsady?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Dlaczego ziemia do roślin doniczkowych brzydko pachnie?

Zapach jajka wskazuje na obecność siarkowodoru, a to z kolei pokazuje, że najprawdopodobniej podczas przechowywania takiej ziemi coś "poszło" nie tak. Zaburzone zostały zachodzące w podłożu procesy biologiczne. Sądzę, że mogło to nastąpić pod wpływem wysokiej temperatury, np. szczelne (lub dość szczelne) worki z ziemią składowano w miejscu ciepłym lub po prostu na słońcu. Istnieje też możliwość, że do ziemi dodano w celu jej wzbogacenia obornik z chlewni i siarkowodór powstał w procesie jego rozkładu.

Lepiej nie sadzić roślin pokojowych w takiej ziemi. Można rozsypać ją w ogrodzie albo dodać do kompostownika i lekko wymieszać. Ważne, żeby powróciła równowaga biologiczna.

Skąd brać ziemię do roślin doniczkowych?

Warto kupować podłoża dla roślin domowych tylko ze sprawdzonych źródeł, od profesjonalnych producentów. Podłoża "anonimowe", nieznanego pochodzenia, są tańsze, ale zwykle mają niską jakość (np. są produkowane z używanych wcześniej podłoży i mogą być zainfekowane chorobami). Nie należy także stosować do uprawy roślin doniczkowych gleby ogrodowej – zwykle jest za mało przepuszczalna, a dodatkowo może zawierać chwasty oraz różnego rodzaju patogeny.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić, jaką mamy ziemię w ogrodzie? Jak rozpoznać typ gleby?

Murator Google News
Autor:

Inne porady tego eksperta

Prawidłowe przesadzanie roślin doniczkowych
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór technologii tarasów naziemnych. Co i w jakich sytuacjach wybrać, taras masywny czy lekki? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Nasi Partnerzy polecają