Dlaczego winobluszcz trójklapowy nie wybarwił jesienią liści? Zapytaliśmy eksperta

2024-11-13 14:24

W zeszłym roku posadziłam winobluszcz trójklapowy. Ładnie rósł. Jesienią liście się nie wybarwiły. Opadły, ale pędy wydają się suche. Czy czekać, aż wiosną wypuści liście? A może nowe pędy? Kiedy spodziewać się oznak, że winobluszcz przeżył? Może trzeba kupić nową roślinę? Pyta czytelniczka.

Spis treści

  1. Jak wygląda winobluszcz trójklapowy?
  2. Wymagania winobluszcza trójklapowego
  3. Dlaczego winobluszcz trójklapowy nie wybarwił jesienią liści?

Jak wygląda winobluszcz trójklapowy?

Winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata) ma długie, elastyczne pędy, gęsto pokryte dużymi, sezonowymi liśćmi. Pędy mogą wspinać się po różnego rodzaju podporach i powierzchniach za pomocą wąsów czepnych zakończonych przylgami.

Główną ozdobą winobluszczu trójklapowego są duże, zielone, skórzaste, błyszczące liście, które jesienią pięknie przebarwiają się na żółto, czerwono lub pomarańczowo. Liście mają różne kształty: w większości są trójklapowe (długości 10-12 cm), ale czasem pojawiają się także mniejsze, ząbkowane, bez klap albo złożone z trzech listków.

Wymagania winobluszcza trójklapowego

Winobluszcz trójklapowy to roślina mało wymagająca i łatwa w uprawie. Preferuje wprawdzie widne stanowiska i żyzne, próchnicze, lekko wilgotne podłoża, gdyż w takich warunkach najlepiej rośnie i najładniej przebarwia się jesienią, ale w razie potrzeby poradzi sobie też na gorszych stanowiskach, np. w cieniu lub na ubogiej glebie.

Jak większość pnączy, doskonale znosi też cięcie, dlatego bez problemu można kontrolować jego rozmiary i nadawać mu odpowiedni pokrój. Winobluszcz nie jest też szczególnie podatny na choroby i szkodniki, dzięki czemu nie wymaga częstych oprysków środkami ochrony roślin.

Przeczytaj też: Pnącza na ścianie domu. Wady i zalety, prawdy i mity

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Dlaczego winobluszcz trójklapowy nie wybarwił jesienią liści?

To, że winobluszcz trójklapowy się nie wybarwił liści mogło być spowodowane niedostatkiem słońca, albo wczesnym przymrozkiem (wtedy gubi liście). Winobluszcze rozwijają się wiosną dość późno, proszę więc jeszcze spokojnie czekać. Jeśli rzeczywiście jeszcze pod koniec kwietnia nie będzie oznak życia, można przeciąć pędy i sprawdzić, czy wewnątrz są zielone (jeśli wnętrze pędu będzie suche trzeba po kawałku przycinać pęd aż do miejsca, gdzie ukaże się żywa tkanka – jeśli pędy będą martwe, trzeba roślinę wymienić). Ostatnie cięcie trzeba wykonywać jakieś 5 mm nad pąkiem skierowanym na zewnątrz rośliny.

Inne porady tego eksperta

#Muratorogroduje: Ogrodzenie, czyli piękna granica Twojego ogrodu!
Materiał sponsorowany
Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE
Murowane starcie
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają