Dlaczego storczyk Phalaenopsis gubi pąki [Porada eksperta]

2015-03-02 10:29

Proszę o radę co robię nie tak. Sześć z czternastu moich storczyków Phalaenopsis po długim okresie spoczynku miało ochotę zakwitnąć. Kiedy pączki osiągnęły wielkość małego orzecha laskowego, zaczęły jakby więdnąć. Jeszcze jakiś czas dość mocno trzymały się na pędzie, a potem opadły. Zapowiadało się, że rośliny będą pięknie kwitły, bo pąków było bardzo dużo, a rozkwitł 1 albo 2, a niektóre wcale. Podlewam storczyki, gdy korzenie są białe, wodą przegotowaną i odstaną, zraszam, zasilam co 2 tygodnie nawozem o stężeniu o połowę mniejszym niż zalecane. Przestawiałam je czasem - czy to może być przyczyną? I jeszcze jedno: 2 tygodnie temu kupiłam pięknie kwitnące Dendrobium nobile, a już zauważyłam, że kwiaty na jednym pędzie zaczynają od góry więdnąć. Czyżby już przekwitał? Jeśli tak, to kiedy zrobić mu okres spoczynku i obniżyć temperaturę (zaraz po przekwitnięciu, czy dopiero jesienią? I czy mogę go zaraz jak zgubi kwiaty przesadzić? Ma dość zbite podłoże, moim zdaniem nie ma cyrkulacji powietrza (dość długo jest wilgotne). Zauważyłam też maleńkie muszki. Nie wiem czy to ziemiórka (na ziemniaka nie reagują), a doniczce porusza się coś tak maleńkiego jak mielony pieprz. Czy mogę to opryskać środkiem na mszyce CELAFLOR (tylko taki mam, a jestem w Niemczech i nie bardzo wiem jaki inny środek kupić - nie znam niemieckich nazw szkodników). Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Powodów opadania pąków u Phalaenopsis jest wiele: * przestawianie * za suche powietrze; wszak grzejemy * za mało wody; za dużo wody * zawianie chłodnym powietrzem przy wietrzeniu * za mało światła, bo dzień jeszcze krótki * za niska temperatura. Proszę rozważyć, który z tych powodów może tu być istotny i odpowiednio zareagować. Dendrobium typu nobile pewnie kwitnie już jakiś czas, więc kwiaty mogą kończyć żywot. Te kwiaty nie są tak długotrwałe jak u Phalaenopsis. Po kwitnieniu powinny pokazać się nowe przyrosty, roślina rozpocznie okres wegetacyjny, więc spoczynek dopiero jesienią. Gdy zaczną rosnąć nowe korzenie wraz z nowymi przyrostami, to jest to zawsze najlepszy okres na przesadzanie. Podłoże powinno być znacznie drobniejsze niż dla Phalaenopsis, bo w tym przypadku korzenie są znacznie cieńsze. Powinno też być prawie stale wilgotne jak już ruszą przyrosty i korzenie. Te storczyki nie mogą w okresie wegetacyjnym wysychać tak zupełnie jak to jest w przypadku Phalaenopsis. Może Pani spróbować tego środka na mszyce, ale lepsza będzie wymiana podłoża, jeżeli tych - prawdopodobnie ziemiórek - jest sporo. Łacińska nazwa ziemiórki to Sciaridae, może to pomoże w doborze odpowiedniego środka.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.