Dlaczego selery tworzą małe korzenie? Odpowiada ekspert
Od trzech lat uprawiam w warzywniku selery. Wydaje mi się, że ziemię mam dobrą, zamontowałem podlewanie kropelkowe i ziemia jest cały czas wilgotna, a plony są kiepskie. W sklepie warzywnym są takie urodziwe warzywa, a moje takie małe. Dodam, że liście są piękne, tylko korzenie małe i mają bardzo dużo drobnych korzonków. Czytelnik poprosił o radę.
Autor: Getty Images
Selery przeznaczone do przechowywana zbieramy pod koniec września lub w październiku
Spis treści
Kiedy i jak sadzić selery do gruntu?
Seler korzeniowy u nas uprawia się wyłącznie z rozsady. Jej przygotowanie trwa około dwóch miesięcy. Można to zrobić samodzielnie albo kupić gotową rozsadę dobrej jakości w sklepach lub centrach ogrodniczych bądź na targu.
Rozsadę selera sadzi się do gruntu, gdy temperatura na zewnątrz utrzymuje się powyżej 12 st. C - najlepiej sadzić po 15-tym maja (gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków). Rośliny sadzi się w rozstawie 40 x 40 cm (gdy jest uprawiany razem z przedplonem) lub 30 x 20 cm (gdy uprawiany jest bez przedplonu).
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Dlaczego selery tworzą małe korzenie?
Seler potrzebuje gleby żyznej, ale przepuszczalnej, z dużą zawartością potasu i – zwłaszcza w okresie wzrastania korzenia - wilgotnej (płytko się korzeni). Na tym samym stanowisku nie należy go sadzić częściej niż co cztery lata. Przyczyną tego, że korzenie selera są małe może być np. zbyt kwaśna gleba albo nadmierne nawożenie azotem. Jeśli posadzimy rozsadę selera za późno, to rośliny nie zdążą wykształcić przed zimą dostatecznie dużych korzeni.
Kiedy wykopywać selery?
Seler korzeniowy to warzywo znakomicie nadające się do długiego przechowywania. Zdolność przechowalnicza selera jest jednak zależna od terminu zbioru. Selery przeznaczone do przechowywana wykopujemy z gruntu przed przymrozkami - pod koniec września lub w październiku, najpóźniej do listopada. Wykopywane korzenie powinny być dobrze wyrośnięte, nie mogą być zbyt młode, ale z drugiej strony przejrzałe. Zazwyczaj termin zbioru selera korzeniowego przypada na połowę października.
Przeczytaj też: Jesienny zbiór warzyw z przydomowego warzywnika: jak w domowych warunkach przechować warzywa zbierane jesienią
Inne porady tego eksperta