Spis treści
- Jak wygląda bananowiec?
- Jakie warunki uprawy dla bananowca?
- Jak podlewać i nawozić bananowca?
- Dlaczego na liściach bananowca pojawiły się czarne plamy?
Jak wygląda bananowiec?
Bananowiec, a właściwie banan zwyczajny (Musa ×paradisiaca), to gatunek rośliny jednoliściennej należący do rodziny bananowatych (Musaceae), powszechnie uprawiany dla owoców. Roślina ma bardzo ładny pokrój. Przez cały rok największą ozdobą bananowca jest okazały, rozłożysty pióropusz wielkich liści, formujący się na szczycie krótkiego pędu i tworzący z czasem pseudołodygę, powstającą z dolnych części najstarszych, obumierających liści. Bananowiec uprawiany w domu w dobrych warunkach może nawet owocować.

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Jakie warunki uprawy dla bananowca?
Bananowiec pochodzi z rejonów, gdzie jest ciepło i wilgotno. Powinien więc stać w pobliżu południowego lub południowo-zachodniego okna, albo – gdy już się rozrośnie – przy słonecznym oknie balkonowym. Powinien mieć ciepło przez cały rok. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna spadać poniżej 15 st. C (także zimą), a najlepiej gdy utrzymuje się powyżej 20 st. C. Bananowiec wymaga też wysokiej wilgotności powietrza. Warto też spryskiwać roślinę wodą i postawić koło niej nawilżacz powietrza albo np. naczynie z wodą, która będzie stopniowo wyparowywać, podnosząc wokół bananowca wilgotność powietrza.
Łodyga i liście bananowca są kruche, więc łatwo się łamią i pękają, należy więc ustawić roślinę tak, aby nie była narażona na potrącanie i przeciągi.
Jak podlewać i nawozić bananowca?
Ważne jest, by podłoże w donicy było stale lekko wilgotne (ale nie mokre). Po podlaniu woda nie powinna pozostawać na podstawce – po 30 minutach, jeśli roślina jej nie „wchłonie”, trzeba ją wylać. Od końca września lub początku października należy podlewać nieco mniej, ale absolutnie nie można przesuszać bryły korzeniowej.
Od marca do sierpnia warto bananowca co 2 tygodnie zasilać nawozem dla roślin o ozdobnych liściach (do kupienia w supermarketach albo sklepach ogrodniczych). Jesienią i zimą można nawozić raz na miesiąc albo wcale.
Dlaczego na liściach bananowca pojawiły się czarne plamy?
Plamy, które pojawiły się na liściach bananowca mogą być spowodowane brakiem światła, zbyt niską temperaturą albo nadmiernym podlewaniem. Wyeliminowanie tych przyczyn pozwoli roślinie dobrze rosnąć.
Proszę jednak sprawdzić, czy na spodniej stronie liści i w kątach pomiędzy ogonkami liściowymi a łodygą nie ma delikatnej pajęczynki. To wskazywałoby na obecność przędziorków (wyglądają jak maleńkie pajączki). Pojawiają się najczęściej, gdy w pomieszczeniu jest zbyt sucho. Wtedy trzeba delikatnie przemyć liście i spryskać roślinę, np. wyciągiem z czosnku. W tym celu jeden ząbek czosnku trzeba rozgnieść, zalać w słoiku letnią wodą (około litra) i pozostawić na 3-4 godziny.
Jeżeli plamy są ciemne, czarnobrązowe, przyczyną ich powstawania może być choroba grzybowa (chorują rośliny osłabione nieodpowiednimi warunkami uprawy). Pomóc może przemywanie liści wyciągiem z czosnku, ale te, które już zostały uszkodzone nie odzyskają dawnej urody.
Ponieważ jednak bananowiec systematycznie traci dolne liście, a wypuszcza młode, po jakimś czasie gdy będzie rósł w odpowiednich warunkach, znowu będzie wyglądał pięknie.
Inne porady tego eksperta
