Spis treści
Jakie wymagania ma męczennica?
W mieszkaniu dla passiflory należy wybrać miejsce jasne, z dostępem świeżego powietrza. Najlepsze jest stanowisko ze światłem rozproszonym (ostre promienie słońca powodują żółknięcie liści). Podłoże dla passiflory powinno być żyzne, zasobne w próchnicę, o pH lekko kwaśnym.

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Dlaczego męczennica nie kwitnie?
Męczennice kwitną słabo lub wcale, jeśli nie zapewni się im odpowiednich warunków w okresie spoczynku, czyli od października do lutego. W tym okresie męczennica powinna stać w widnym pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi 6-8 st.C. Od września podlewa się roślinę coraz mniej, a zimą bardzo oszczędnie, jednak nie wolno przesuszyć bryły korzeniowej. W marcu zwiększa się i temperaturę w pomieszczeniu, i ilość dostarczanej wody. Jeżeli temperatura jest wyższa (ale nie więcej niż 12 st.C), trzeba podlewać nieco obficiej. Przechowywanie męczennicy w temperaturze pokojowej sprawia, że roślina nie kwitnie.
Jak wygląda kwiat męczennicy?
Największa ozdobą passiflory są oryginalne kwiaty, które składają się z bardzo mocno rozwiniętego dna kwiatowego, kielicha pięciodziałowego, korony pięciodziałowej oraz trójokółkowego przykoronka. Centralną część kwiatu zajmuje słupek ze znamieniem podzielonym na trzy części i pięć pręcików wyrastających wokół niego.
Przeczytaj też: Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące. Które warto wybrać do domu?

Inne porady tego eksperta