Dlaczego leszczyna nie ma orzechów? Ekspert podaje możliwe przyczyny braku owocowania leszczyny

2024-10-01 12:25

W jednej części ogrodu posadziłam 7 lat temu czerwoną leszczynę. Do tej pory nie miała orzechów. W drugiej części ogrodu 5 lat temu posadziłam dwie zielone leszczyny i też do tej pory nie mają orzechów. Dlaczego? - pyta nasza czytelniczka.

Spis treści

  1. Jak wygląda leszczyna pospolita?
  2. Jakie wymagania ma leszczyna?
  3. Dlaczego leszczyna nie ma orzechów?
  4. Jak formować leszczynę?

Jak wygląda leszczyna pospolita?

Leszczyna pospolita jest krzewem dorastającym nawet do 5 m wysokości i rozrastającym się mocno na szerokość.

  • Na przedwiośniu ozdobą rośliny są kwiaty męskie zebrane w charakterystyczne, zwisające kwiatostany zwane kotkami, które obficie pylą na żółto. Drobne i niepozorne kwiaty żeńskie rozwijają się na krótkopędach.
  • Po kwitnieniu na krzewie rozwijają się owalne, podwójnie piłkowane liście, które osiągają do 10 cm długości. Młode liście pokryte są z obu stron włoskami. Jesienią liście leszczyny pospolitej przebarwiają się na żółto lub żółtobrązowo.
  • We wrześniu na roślinie pojawiają się owoce - jasnobrązowe orzechy otoczone powstałą ze zrośnięcia trzech podkwiatków okrywą.

Jakie wymagania ma leszczyna?

Leszczyna pospolita najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych i dość wilgotnych. Nie należy jej sadzić na glebach jałowych i suchych ani na terenach podmokłych.

Leszczyna dobrze rośnie nawet w cieniu, jednak najlepiej owocuje, gdy jest posadzona na stanowisku słonecznym.

Pamiętajmy też, że miejsce dla leszczyny powinno być dobrze przemyślane, bowiem krzew potrzebuje dużo miejsca do wzrostu.

Leszczynę mogą atakować różne szkodniki. Jednym ze szkodników leszczyny jest słonkowiec orzechowiec.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Dlaczego leszczyna nie ma orzechów?

Leszczyna do dobrego owocowania potrzebuje stanowiska nasłonecznionego. Zaczyna owocować zazwyczaj 3-4 lata po posadzeniu (czasem później), a do pełnego plonowania dochodzi w wieku 7-10 lat. Leszczyna jest rośliną wiatropylną i rozdzielnopłciową (oddzielnie osobniki męskie i żeńskie), dlatego najlepiej jest klika roślin sadzić obok siebie, aby się wzajemnie zapylały. Aby uzyskać przyzwoite zbiory, trzeba mieć w ogrodzie kilka owocujących krzewów leszczyny - powinny być różnych odmian i jednocześnie kwitnąć. Mogło się też zdarzyć, że przymrozek zniszczył kwiatostany męskie, czyli te z pyłkiem.

Jak formować leszczynę?

Leszczyny bardzo dobrze znoszą przycinanie korony. Można je prowadzić w formie piennej. Po posadzeniu (wiosną) należy usunąć pędy tak, aby pozostał jeden pęd główny. Do wybranej wysokości pnia należy usunąć z niego wszystkie pąki. Następnie trzeba co roku wycinać pojawiające się pędy boczne oraz wybijające z ziemi odrośla. Forma pienna słabiej rośnie i obficiej owocuje.

Inne porady tego eksperta

Murator Google News
Autor:

Skarby ogrodu - czy poznasz wszystkie owoce z domowego ogrodu i sadu?

Pytanie 1 z 9
Owoc na zdjęciu to...
aronia
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.