Dlaczego igły jodły koreańskiej żółkną?

2024-07-15 12:50

Mam pytanie: jaka może być przyczyna żółknięcia jodły koreańskiej. Igły są od spodniej strony żółte i to się przenosi do góry. Dziękuję za pomoc.

Jodła koreańska 'Kohout's Icebreaker'
Autor: GettyImages Jodła koreańska 'Kohout's Icebreaker'

Spis treści

  1. ​Wymagania jodły koreańskiej
  2. Jak dbać o jodłę koreańską?
  3. Szyszki jodły koreańskiej - czy zrywać?
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Pierwsze i niestety mało optymistyczne skojarzenie to fytoftoroza – choroba grzybowa atakująca przede wszystkim rośliny iglaste (ale coraz częściej też liściaste). Dla rośliny zaatakowanej nie ma już właściwie ratunku. Objawem tej choroby jest między innymi czerwienienie i brunatnienie, a potem czernienie tkanki pędów – proszę rozciąć wzdłuż gałązkę o żółknących igłach i sprawdzić. Jeżeli jest pociemniała – najlepiej jodłę koreańską wykopać i spalić (z opisu wynika, że roślina jest silnie zaatakowana). Potem do podłoża warto domieszać drobno zmieloną korę sosnową, a wiosną opryskać podłoże preparatem z grejfruta Biosept 33 SL .Przyczyną żółknięcia jodły koreańskiej może być też zbyt wysokie pH gleby. Warto sprawdzić – można to zrobić samodzielnie – w sklepach ogrodniczych są do kupienia specjalne małe zestawy. Jodła koreańska potrzebuje gleby o pH 4,5-5,5 - jeśli jest ono wyższe, może stać się przyczyną kłopotów (wtedy wystarczy zakwasić ziemię, dodając do niej kwaśnego torfu.A może korzenie drzewa natrafiły na coś w głębi ziemi – może np. na jakieś resztki po budowie, czy zakopany gruz? Wtedy badanie kwasomierzem nic nie da, a roślina zmarnieje.

Inne porady tego eksperta

#MuratorOgroduje: Oczko wodne
Materiał sponsorowany

​Wymagania jodły koreańskiej

Jodła koreańska ma dosyć duże wymagania uprawowe:

  • Stanowisko. Powinna rosnąć w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym. Odmiany o żółtej barwie igieł nie lubią bezpośredniego słońca (ryzyko poparzenia igieł). Stanowisko musi być zaciszne, osłonięte od mroźnych i wysuszających wiatrów. Lubi miejsca o wysokiej wilgotności powietrza. Źle znosi zanieczyszczenie powietrza. 
  • Cięcie. Regularne cięcie nie jest potrzebne.
  • Podłoże. Podłoże powinno być żyzne, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne o odczynie pH od lekko kwaśnego po obojętne. W podłożu wapiennym słabo rozwija się i stwarza problemy. Glebę zaleca się dobrze zdrenować.
  • Odporność na przymrozki. Drzewo jest wystarczająco mrozoodporne, ale problemem mogą być wiosenne przymrozki.

Jak dbać o jodłę koreańską?

Jodła koreańska w pierwszych latach rośnie wolno, ale już przy wysokości metra tworzy zazwyczaj szyszki, co jest jej cechą charakterystyczną i ozdobą. Będzie dobrze rosła, jeśli podłoże będzie umiarkowanie wilgotne, a stanowisko osłonięte od wiatrów. Warto ją podczas suszy podlewać.

Szyszki jodły koreańskiej - czy zrywać?

Szyszki są ozdobą jodły (zwłaszcza koreańskiej). Nie należy obrywać młodych szyszek, bo może to doprowadzić do powstawania ran, wycieku żywicy (co ją osłabi), zainfekowania przez grzyby, bakterie lub wirusy i w konsekwencji - zamieranie drzewa.