Dlaczego hortensja w doniczce więdnie - jak ją uratować? Ekspert wyjaśnia

Dlaczego hortensja uprawiana w doniczce więdnie? Jakie mogą być przyczyny marniejącej hortensji w donicy? - pyta nasza czytelniczka.

Więdnąca hortensja w doniczce

i

Autor: redakcja Więdnąca hortensja w doniczce

Spis treści

  1. Hortensja więdnie wskutek poparzenia słonecznego
  2. Hortensja więdnie z powodu choroby grzybowej
  3. Najważniejsze zasady uprawy hortensji w donicy
  4. Czy hortensję uprawianą w doniczce można wysadzić do ogrodu?
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Hortensja więdnie wskutek poparzenia słonecznego

Zdarza się, że kwiaty i liście hortensji więdną na skutek poparzenia słonecznego. Jeśli słońce mocno grzeje, temperatura jest wysoka, hortensja w donicy na południowym tarasie może źle znosić takie warunki, mino tego że jest dostatecznie podlewana. Warto wtedy przenieść krzew w bardziej zacienione miejsce. Hortensja nie lubi intensywnego słońca. Pamiętajmy też, żeby w czasie podlewania nie moczyć liści hortensji, zwłaszcza w słoneczny dzień. Wodę wlewajmy bezpośrednio do donicy.

Hortensja więdnie z powodu choroby grzybowej

Powodem więdnięcia liści hortensji może też być choroba grzybowa, która jednak nie pojawia się z dnia na dzień. Jest to proces postępujący stopniowo. Proponuję wtedy profilaktycznie wykonać oprysk specjalistycznym środkiem przeciwko chorobom grzybowym dostępnym w sklepach ogrodniczych.

Poznaj też inne choroby hortensji i sposoby ich zwalczania.

Najważniejsze zasady uprawy hortensji w donicy

  • Hortensja w doniczce lubi światło rozproszone, bezpośrednie ostre słońce będzie przypalać kwiaty i liście, a brak światła spowoduje żółknięcie liści i bladość kwiatów.
  • W okresie wzrostu należy zapewnić temperaturę około 15-20 st.C. Zimą, w czasie spoczynku, po opadnięciu liści, hortensję umieszczamy w pomieszczeniu o temperaturze 4-7 st.C.
  • Podłoże dla hortensji doniczkowej powinno być żyzne, przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie. Do uprawy hortensji w doniczce można kupić gotową ziemię do hortensji, azalii, różaneczników i roślin wrzosowatych.
  • W okresie wzrostu i kwitnienia hortensję w doniczce podlewamy codziennie, podłoże musi być stale wilgotne, ale nie zalane. Niepodlewana bardzo szybko więdnie, należy wtedy wstawić doniczkę do wiadra z wodą na 30 minut (woda powinna sięgać 1-2 cm poniżej brzegu doniczki), a potem odstawić na kilka minut np. do zlewu, żeby nadmiar wody spłynął. Zimą podlewamy co 10 dni.
  • W okresie wegetacji zraszamy codziennie liście hortensji doniczkowej, ale nie kwiaty.
  • Liście hortensji można wycierać wilgotną ściereczką. Nie wolno używać nabłyszczaczy.

Czy hortensję uprawianą w doniczce można wysadzić do ogrodu?

Oferowane wiosną w sprzedaży hortensje w donicach to zazwyczaj krzyżówki różnych gatunków, które charakteryzują się różną odpornością na mróz. Dlatego nie wszystkie będą dobrze zimować w gruncie - niektóre niestety mogą przemarznąć. Można jednak spróbować posadzić doniczkową hortensje do ogrodu - najlepiej zrobić to wczesną jesienią. Wszystkie hortensje doniczkowe, które zostały przesadzone do gruntu, wymagają zabezpieczenia przed mrozem.

Murator Google News

Inne porady tego eksperta

#MuratorOgroduje: Hortensje ogrodowe - pielęgnacja
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE