Dlaczego gałązki araukarii wyniosłej usychają? Wyjaśnia ekspert
Dlaczego gałązki araukarii usychają od dołu? Pyta nasz czytelnik.
Spis treści
- Jak wygląda araukaria wyniosła?
- Dlaczego gałązki araukarii wyniosłej usychają?
- Jakie warunki należy zapewnić araukarii w domowej uprawie?
Jak wygląda araukaria wyniosła?
Araukaria wyniosła jest iglastym, zimozielonym drzewem, który w naturalnych warunkach osiąga ponad 60 m wysokości. W uprawie doniczkowej w domu nie przekracza zwykle 1,5-2 m - taki wymiar osiąga dopiero po kilku latach, gdyż rośnie bardzo wolno. Roślina ma stożkowy pokrój oraz odstające od pnia niemal pod katem prostym i rosnące w równych okółkach gałęzie. Liście mają postać miękkich, zielonych igieł, gęsto pokrywających pędy.
Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.
Dlaczego gałązki araukarii wyniosłej usychają?
Araukaria wyniosła to kapryśny gatunek, który nie lubi przeciągów, dotykania, nawet krótkotrwałego przesuszenia, ciepła w okresie zimowym (zwłaszcza ustawienia przy grzejniku). Częściowo liście araukarii od dołu opadają naturalnie. Jeśli jednak proces jest intensywny, problemem jest albo przesuszenie podłoża (powinno być cały czas lekko wilgotne), albo wysoka temperatura pomieszczenia i suche powietrze. Araukaria przez zimę powinna być trzymana w miejscach jasnych, ale chłodnych (optymalna temperatura to 5-10 st. C).
Przeczytaj też: Araukaria chilijska i araukaria wyniosła – czym się różnią, jak o nie dbać? Czy można araukarię uprawiać w ogrodzie?
Jakie warunki należy zapewnić araukarii w domowej uprawie?
Araukaria oprócz odpowiedniej temperatury i podwyższonej wilgotności powietrza, oczekuje też widnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska. Należy też zapewnić jej żyzne, próchnicze, przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie, najlepiej przeznaczone do uprawy gatunków iglastych. Latem araukarię trzeba systematycznie i dość obficie podlewać (roślina nie toleruje przesuszenia) oraz zasilać wieloskładnikowymi nawozami pozbawionymi związków wapnia (najlepiej przeznaczonymi dla roślin kwasolubnych). Natomiast zimą trzeba pozwolić roślinie przejść w stan spoczynku, zapewniając chłodne, widne stanowisko (np. chłodną werandę lub klatkę schodową) oraz zaprzestając nawożenia i ograniczając podlewanie.
Przeczytaj też: Iglaki na balkon i taras. Jakie iglaki można uprawiać w donicach
Autor: GettyImages
Ojczyzną araukarii wyniosłej jest leżąca w pobliżu Australii wyspa Norfolk, charakteryzująca się morskim, wilgotnym i umiarkowanie ciepłym klimatem zwrotnikowym
Inne porady tego eksperta