Dlaczego drobnieją kwiaty syningii? Zapytaliśmy eksperta
Kupiłam w marcu kwitnącą syningię, która kwitła do końca maja. Potem zaczęły zasychać liście, które usunęłam. Latem wypuściła nowe liście i pąki, ale kwiaty kwiaty były o wiele mniejsze, niż te pierwsze. Co może być tego przyczyną? Czy po pierwszym przekwitnięciu powinnam ją przesadzić do świeżej ziemi?
Autor: GettyImages
Syningia okazała
Spis treści
- Jak wygląda syningia?
- Dlaczego drobnieją kwiaty syningii?
- Podlewanie i nawożenie gloksynii
- Błędy w uprawie gloksynii
Jak wygląda syningia?
Doniczkowe syningie to mieszańce, zachwycające okazałymi, niezwykle pięknymi, dzwonkowatymi, aksamitnymi w dotyku i bajecznie kolorowymi kwiatami, które pojawiają się na roślinie sukcesywnie od wiosny do jesieni (od kwietnia do września).
Kwiaty syningii rozwijają się pojedynczo na szczytach krótkich, lekko owłosionych, sztywnych łodyżek wyrastających ze środka rozety liściowej i zebranych po kilka lub kilkanaście w okazałą kępę. Paleta ich barw jest ogromna, w zależności od odmiany kwiaty mogą być białe, czerwone, fioletowe lub różowe, a także wielobarwne - dwukolorowe lub nakrapiane. Mogą być też pojedyncze, półpełne lub pełne. Często też mają falbaniasto pofalowane brzegi płatków w kontrastowym kolorze.
Obok zjawiskowo pięknych kwiatów, dekoracyjne są także jej owalne, owłosione, ciemnozielone, duże liście, osadzone na krótkich, mięsistych ogonkach. Brzegi liści często bywają pofalowane lub fryzowane. Liście gloksynii rozwijają się razem z kwiatami i tworzą tuż nad ziemią dużą, rozłożystą rozetę.
Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.
Dlaczego drobnieją kwiaty syningii?
Syningia to roślina, która podczas sezonu wymaga intensywnego nawożenia (najlepiej zasilać roślinę nawozami z mniejszą dawką azotu, czyli dla roślin kwitnących). Natomiast po przekwitnięciu przechodzi w stan spoczynku i wtedy stopniowo należy ograniczyć podlewanie. Gdy liście obeschną - trzeba je obciąć - tak jak Pani zrobiła. Następnie roślinę przenosi się do chłodniejszego pomieszczenia (15-16 st. C) i przestaje podlewać. Dopiero zimą (np. w lutym) kłącze wykopuje się z donicy i przesadza do nowego podłoża. I prawdopodobnie to jest rozwiązanie problemu mało obfitego kwitnienia. Roślina nie przeszła okresu spoczynku, dlatego kwitnienie jest mizerne. Roślina nie może mieć też zbyt dużo pędów - wtedy kwiaty są drobne. Proponuję pozostawić teraz roślinę tak jak jest, a gdy przekwitnie - skorzystać z powyższej rady i dać jej czas na odpoczynek do końca zimy.
Podlewanie i nawożenie gloksynii
Ponieważ syningia jest bardzo wrażliwa zarówno na suszę, jak i na zalanie, należy podlewać ją często, lecz umiarkowanie, lejąc wodę na podstawek i unikając moczenia liści. Po podlewaniu nadmiar wody należy koniecznie usunąć z podstawki. Ponieważ syningia kwitnie długo i obficie, w okresie wegetacji oczekuje też zasilania nawozami dla roślin kwitnących.
Błędy w uprawie gloksynii
Gloksynia jest wrażliwa na błędy uprawowe (np. przelewanie), które mogą powodować u niej gnicie korzeni, bulw, liści i pąków kwiatowych lub prowadzić do pojawienia się przędziorków (a zbyt suche powietrze), chorób grzybowych, np. szarej pleśni (zbyt mokre podłoże) lub fizjologicznych (np. zasychanie końcówek liści). Roślina pozbawiona okresu spoczynku słabo się rozwija i nie kwitnie, a czasem nawet obumiera. Narażona latem na zbyt wysokie temperatury, także potrafi przestać kwitnąć.
Przeczytaj też: Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące. Które warto wybrać do domu?
Inne porady tego eksperta