Czym się różnią ziemiórki od skoczogonków? Wyjaśnia ekspert
Jak odróżnić ziemiórki od skoczogonków? Jak je rozpoznać? Czym się różnią? Pyta nasza czytelniczka.
Spis treści
- Czym się różnią ziemiórki od skoczogonków?
- Warunki sprzyjające rozwojowi ziemiórek
- Skuteczny domowy preparat na ziemiórki
- Jakie warunki sprzyjają rozwojowi skoczogonków?
- Jak zwalczyć skoczogonki w doniczce domowymi sposobami?
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Czym się różnią ziemiórki od skoczogonków?
- Ziemiórki to małe, czarne, ruchliwe muszki o jednej parze skrzydeł. Szkodliwe są ich larwy, podłużne, wielkości 5-7 mm, białawe, z widocznym czarnym przewodem pokarmowym i czarną główką. Zerują na korzeniach, które uszkadzają, a to może spowodować zakażenie roślin przez grzyby. Zwalcza się je też przy pomocy pałeczek nawozowo-ochronnych.
- Skoczogonki to małe białe lub szare skaczące owady, które zasiedlają podłoże wypełniające doniczki z uprawianymi roślinami ozdobnymi. Nie są szkodnikami - wręcz przeciwnie: żywią się obumarłymi fragmentami roślin. Przyczyniają się do wzbogacania podłoża w dostępne dla roślin substancje odżywcze. Można je zniszczyć przy pomocy pałeczek nawozowo-ochronnych.
Warunki sprzyjające rozwojowi ziemiórek
Ziemiórkom sprzyja ciepło w pomieszczeniach i nadmierna wilgoć w podłożu. To idealne warunki do rozwoju ziemiórek oraz składania przez nie jaj. Przy temperaturze zbliżonej do 24 st. C, cykl życiowy szkodnika trwa zaledwie trzy tygodnie. Ziemiórki rozmnażają się więc bardzo szybko i mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia cennych roślin. Co ciekawe, w wilgotnym podłożu dochodzi do szybkiego rozwoju larw, ale takie warunki nie powodują jeszcze zamierania roślin.
Skuteczny domowy preparat na ziemiórki
Domowy sposób na pozbycie się ziemiórek: ząbek czosnku zalać litrem ciepłej wody i pozostawić na 4-5 godzin. Uzyskanym płynem (wyciągiem) podlać roślinę. Zabieg warto powtarzać kilkakrotnie.
Jakie warunki sprzyjają rozwojowi skoczogonków?
Skoczogonki lubią wilgotne warunki i żyzne podłoże, dlatego częściej uszkadzają rośliny, które są nadmiernie podlewane i ustawione w ciemniejszych, chłodnych miejscach (gleba wtedy wolniej wysycha). Ponadto sprzyja im nawożenie organiczne, zwłaszcza podlewanie roślin wodą z rozcieńczonymi nawozami humusowymi. Oczywiście nie jest to powód, aby rezygnować z takiego sposobu nawożenia, jednak warto zwracać uwagę na dawki – powinny być zrównoważone i dopasowane do potrzeb konkretnych roślin.
Jak zwalczyć skoczogonki w doniczce domowymi sposobami?
Naturalnym sposobem zwalczania skoczogonków są kąpiele roślin. Doniczkę z rośliną należy zanurzyć na kilka godzin w wodzie tak, by cala bryła korzeniowa była pod wodą. Po tym czasie woda „wypchnie” szkodniki z gleby na powierzchnię. Wodę należy usunąć w taki sposób (np. odlać), aby skoczogonki nie pozostały na wierzchniej warstwie gleby. Roślinę po takim traktowaniu powinno się przenieść w ciepłe miejsce (ale nie przy grzejniku) i na pewien czas (np. tydzień) zaprzestać podlewania. Jednorazowa kąpiel może pomóc w zwalczeniu wielu szkodników, ale częste wykonywanie takiego zabiegu przyniosłoby więcej szkody niż korzyści.
Przeczytaj też: Czerwce niszczą twoje rośliny doniczkowe? Tak można się ich pozbyć!
Inne porady tego eksperta