Czy z cisu można zrobić formowany żywopłot? Odpowiada ekspert

2024-11-25 10:00

Wyczytałem w internecie, że cis pospolity jest krzewem z gatunku chronionych. Czy można zrobić żywopłot z cisu? Czy można tak przycinać cis, aby miał odpowiedni kształt i wysokość? Czy można go w przyszłości wyciąć, gdy na przykład urośnie do zbyt dużych rozmiarów? Takie pytania zadał nasz czytelnik.

Spis treści

  1. Jakie wymagania mają cisy?
  2. Czy z cisa można zrobić formowany żywopłot?
  3. Czy można wycinać cisy?
  4. Zalety i wady żywopłotu z cisa
  5. Kiedy zakładać żywopłot z cisa?
  6. Jak ciąć żywopłot z cisa?

Jakie wymagania mają cisy?

Cisy mają względnie niskie wymagania świetlne (to dobre rośliny do cienia), natomiast należy zapewnić im odpowiednie warunki glebowe. Preferują podłoża żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne o lekko zasadowym odczynie. Nie lubią skrajności – gleb piaszczystych, mocno zakwaszonych i podmokłych. Te pierwsze można użyźnić mieszając z obornikiem w roku poprzedzającym sadzenie cisów, zaś zakwaszone odkwasza się przez jesienną aplikację nawozu wapniowego. Z uprawy cisów w miejscach nadmiernie wilgotnych lepiej zrezygnować.

Cis może być sadzony nawet w pobliżu wysokich drzew. Optymalne są miejsca osłonięte. Cisy rosnące w żywopłocie powinno się podlewać w czasie suszy. Podlewanie cisów warto wykonywać także zimą, dzięki czemu można zapobiec tzw. suszy fizjologicznej. Cis dobrze reaguje na ściółkowanie.

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Czy z cisa można zrobić formowany żywopłot?

Cis jest rośliną chronioną (obecnie częściowo), w dodatku chroni się go najdłużej (od XV wieku). W ogrodzie można go sadzić, kupując rośliny w szkółce lub sklepie. Można go przycinać i formować tak, aby stworzyć żywopłot. Cis dobrze reaguje na cięcie - zabieg nie niszczy rośliny.

Czy można wycinać cisy?

W przyszłości - jeśli rozrośnie się do dużych rozmiarów - będzie można go wyciąć po uzyskaniu pozwolenia. Nawet jeśli podeschnie - samowolne usunięcie grozi sankcjami! Dokumenty składa się do urzędu gminy.

Kiedy potrzebujesz zezwolenia, by wyciąć drzewo na swojej działce?

Zalety i wady żywopłotu z cisa

  • Zalety: piękna, dekoracyjna cały rok, zimozielona ściana; małe wymagania świetlne; niewielka tendencja do ogołacania z igieł, np. w dolnych partiach. ważny gatunek pod względem przyrodniczym.
  • Wady: dość duże wymagania glebowe; wolny wzrost - trzeba poczekać 7-10 lat, by osłonił działkę (być może dłużej w miejscach całkowicie zacienionych); cała roślina (z wyjątkiem czerwonej osnówki nasienia) jest trująca.

Kiedy zakładać żywopłot z cisa?

Żywopłot z cisa można zakładać wiosną albo na przełomie sierpnia i września bądź na początku jesieni. Lepiej unikać sadzenia cisów podczas letnich upałów oraz po mocnych opadach deszczu.

Jak ciąć żywopłot z cisa?

Żywopłot z cisa najczęściej przycina się dwukrotnie w ciągu roku: pierwszy zabieg wykonuje się w kwietniu bądź na przełomie kwietnia i maja (wtedy przypada okres kwitnienia i pylenia), drugi raz przycina się w czerwcu bądź lipcu.

Inne porady tego eksperta

Sadzenie iglaków krok po kroku
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór technologii tarasów naziemnych. Co i w jakich sytuacjach wybrać, taras masywny czy lekki? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają