Spis treści
- Jak wygląda wierzba japońska?
- Czy wierzbę japońską można uprawiać w domu w donicy?
- Jakie wymagania ma wierzba japońska?
Jak wygląda wierzba japońska?
Wierzba japońska pochodzi z Japonii i w swoim naturalnym środowisku ma pokrój dużego krzewu, dorastającego do około 3 m wysokości. Typowy gatunek nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle innych roślin, gdyż posiada lancetowate, długie, zielone liście i wiotkie, zielonkawe pędy. Nie zachwyca też swoim luźnym, trochę nieporządnym pokrojem, dlatego w ogrodach pojawia się rzadko.
Przeczytaj też: Wierzby zadziwiają różnorodnością - poznaj najciekawsze gatunki. Dlaczego warto mieć wierzby w ogrodzie?

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.
Czy wierzbę japońską można uprawiać w domu w donicy?
Wierzba japońska jest rośliną ogrodową lub ewentualnie pojemnikową (do uprawy na tarasie czy balkonie). Raczej nie nadaje się do uprawy w domu ze względu na brak w takich warunkach koniecznego spoczynku zimowego w ogrzewanych zimą pomieszczeniach. Roślina taka nie będzie odporna na przymrozki i w ogóle niskie temperatury.
Proponuję uprawiać wierzbę na zewnątrz i tylko na czas zimy przestawić ją do pomieszczenia, ale chłodnego (np. garażu), zabezpieczając jednocześnie donice rośliny przed przemarznięciem. Rośliny o sezonowych liściach zawsze tracą je na zimę i sztuczne ingerowanie w cykl życiowy roślin nie przyniesie im nic dobrego.
Jakie wymagania ma wierzba japońska?
- Światło dla wierzby japońskiej. Podobnie jak inne wierzby, wierzba japońska jest rośliną światłolubną, dlatego oczekuje w pełni słonecznego, ciepłego stanowiska i nie uznaje w tym zakresie kompromisu. W miejscu niedoświetlonym traci swoje piękne kolory (odmiana 'Hakuro-nishiki'), zaczyna zasuszać końcówki liści i częściowo zrzuca liście, a także staje się bardziej podatna na choroby i szkodniki.
- Gleba dla wierzby japońskiej. W podobny sposób reaguje na suszę, dlatego nie należy jej sadzić na lekkich, przepuszczalnych i łatwo przesuszających się glebach. Dużo bardziej odpowiednie pod jej uprawę są gleby świeże, żyzne, próchnicze i stale lekko wilgotne.
Przeczytaj też: Wierzba mandżurska - sadzenie, uprawa, cięcie. Co warto wiedzieć o wierzbie mandżurskiej?

Inne porady tego eksperta