Czy sosny oddziałują na inne drzewa? Zapytaliśmy eksperta

2024-10-28 11:25

Gdzieś kiedyś czytałem, że sosny - w zależności od liczby igieł - mają wpływ na inne drzewa (chyba) owocowe? Takie pytanie zadał nasz czytelnik.

Spis treści

  1. Warunki uprawy sosen
  2. Czy sosny oddziałują na inne drzewa?
  3. Zastosowanie sosny w ogrodzie

Warunki uprawy sosen

Sosny oczekują słonecznego miejsca uprawy i lekkiego, przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego podłoża, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Niektóre tolerują jednak gorsze warunki i mogą rosnąć nawet na glebach zasadowych (np. sosna pospolita) i jałowych. Sosny z reguły dobrze znoszą niskie temperatury, suszę i zanieczyszczone powietrze (z wyjątkiem sosny pospolitej), a czasem nawet tolerują zasolenie gleby (sosna górska). Rośliny doskonale znoszą też cięcie, chociaż zwykle nie wymagają tego zabiegu, gdyż ich naturalny pokrój jest wystarczająco ozdobny. Jeśli jednak chcielibyśmy uzyskać bardziej oryginalny kształt (np. rodzaj gęstych, iglastych pomponów na końcach pędów) lub zmniejszyć rozmiar krzewu, wiosną powinniśmy uszczykiwać lub skracać o połowę młode przyrosty roślin (sosna górska dobrze znosi formowanie za pomocą nożyc).

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Czy sosny oddziałują na inne drzewa?

Wszystkie rośliny wzajemnie na siebie oddziałują. Wydzielają olejki eteryczne, osuszają podłoże, dają sobie cień, osłaniają od wiatrów. Jeśli chodzi o sosny, wiadomo, że mają właściwości prozdrowotne. Czy wszystkie? Zapewne tak (może w różnym stopniu). Wiadomo, że sosny dwuigielne (pospolita, górska, czarna) wydzielają olejki eteryczne o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych – mają korzystny wpływ nie tylko na sąsiadujące z nimi rośliny, ale i na nasze organizmy (nie na darmo prewentoria lokalizowano pośród sosen). Sosny pięcioigielne zapewne też na organizmy oddziałują podobnie, ale niestety – jak w swojej „Dendrologii” pisze W. Seneta – są jednym z żywicieli grzyba wywołującego rdzę wejmutkowo-porzeczkową (zwłaszcza dość popularna kiedyś sosna wejmutka).

Zastosowanie sosny w ogrodzie

Ze względu na różnorodność odmianową, sosny można uprawiać je zarówno w dużych, jak i małych ogrodach. Znakomicie prezentują się w rozmaitych kompozycjach rabatowych z innymi roślinami iglastymi, równie dobrze wyglądają w towarzystwie bylin (np. funkii), roślin wrzosowatych, ozdobnych krzewów liściastych oraz kwiatów sezonowych.

Inne porady tego eksperta

Listen to "Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Murator Google News
Autor:
#MuratorOgroduje: Jak prawidłowo zaimpregnować drewno?
Materiał sponsorowany